Екипът на здравния министър Костадин Ангелов работи по нов проект, който предвижда на територията на страната да има поне 10 областни болници, които да осигуряват еднакви и своевременни грижи за пациентите от съответните райони. Това съобщи Ангелов в град Бяла, където участва в първа копка на изграждането на филиала за спешна медицинска помощ.
„Стартира обсъждането на проект, който цели да раздели страната на не по-малко от 10 области, като във всяка от тях да има една голяма болница - най-често това са областните болниц. Тези десет болници ще бъдат еднакви, тоест всяка ще е „снимка“ на останалите“, посочи проф. Ангелов.
"Искаме да гарантираме равен достъп до спешна медицинска помощ за всички граждани“, поясни той пред журналисти. Министърът не обясни конкретно кои ще са десетте области и лечебни заведения.
По думите му идеята е държавата да насочи усилията в тези 10 болници - те ще бъдат добре модернизирани с апаратура и медицински екипи, така че всеки пациент да получава адекватна грижа. „Така всеки пациент, който постъпи, ще получава същата грижа, както и в останалите девет болници“, поясни министърът.
Важно ще е за тези лечебни заведения да имат добре развита инфаструктура – като достъп до болницата и като спешна помощ, така че пациентите да могат да имат достъп в първия т. нар. „златен час“, каза още той.
Министърът на здравеопазването подчерта, че следващата стъпка ще е осигуряването на България с медицински специалисти - лекари, така и медицински сестри, защото „имаме голям проблем в отдалечените райони“.
Ангелов припомни, че професията на медицинската сестра вече е приоритетна специалност, което означава и повече средства за висшите учебни заведения, които увеличат приема за специалността, както и двойна стипендия за студентите в това направление.
Следващата стъпка за задържането на медиците у нас е увеличаването на възнагражденията им, посочи той. И припомни увеличението на заплатите в сектора и по-конкретно в болничния сектор от януари - за лекари, сестри и санитари.
Не се обмисля възможност за влизане в България с антигенен тест или тестване на границите.
"Тази възможност не дава сигурността, от която имат нужда европейските граждани и европейските институции. Единственото нещо, което към момента е решение, важи за цялата територия на Европейския съюз, е влизането с отрицателен PCR тест", каза Ангелов в отговор на въпрос за антигенните тестове за коронавирус като алтернатива за влизане в България без задължителна карантина.
Четвъртата фаза на ваксинационната кампания у нас ще обхване хората с хронични заболявания, както и тези на възраст над 65 г. Имунизацията ще се осъществява в кабинетите на личните лекари или от мобилни екипи, посочи още министърът на здравеопазването. Ще бъде проведена и среща с ЦИК, за да се уточни колко от ангажираните с изборния процес желаят да се ваксинират.
преди 3 години А заплатите тук ще бъдат добри когато спрете да наливате пари в бездънна каца. Като за начало здравната каса да бъде отново с отделна сметка. В същата освен всички трудещите се които си внасят осигуровките да започне и държавата да внася за всички бюджетари. Втора стъпка всеки човек да си има партида и да се лекува според вноските. Партидата да може да се унаследява или дарява на друг. Ето така е честно. Разбира се за инвалидите ще се погрижи държавата от нашите общи данъци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Не разбрах защо ще им плаща държавата обучението на сестрите и докторите с нашите пари за общото благо а те после духват на някъде ?Нещата могат да бъдат елементарни. Бачкат после 5 години тук задължително или просто си заплащат 5-те години обучение в края ако ще ходят навън. Мисля,че е честно така ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар