IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Чрез Плана „Юнкер“ в България са финансирани проекти за 773 млн. евро

Теодор Радонов ще е новият ръководител на офиса на Европейската инвестиционна банка в България

14:02 | 08.02.21 г. 4
<p>
	<em>Лиляна Павлова, вицепрезидент на ЕИБ.&nbsp;</em><em>Снимка: ЕИБ</em></p>

Лиляна Павлова, вицепрезидент на ЕИБ. Снимка: ЕИБ

От създаването на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), по-известен като Плана „Юнкер“, до края на 2020 г. проектите в България, ползващи гаранции по него, възлизат на 773 млн. евро. Очаква се тези гаранции да привлекат инвестиции в размер на почти 4,7 млрд. евро. Това стана ясно от доклада на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), представен на пресконференция днес от Лиляна Павлова, вицепрезидент на институцията.

Европейският фонд за стратегически инвестиции е основният стълб на Инвестиционния план за Европа - съвместна инициатива на Европейската комисия и Групата на ЕИБ, който започна работа през 2015 г. и приключи през 2020 г. Целта му бе да съживи европейската икономика чрез привличане на най-малко 500 млрд. евро като допълнителни инвестиции за период от пет години.

„ЕФСИ позволи на Групата на ЕИБ да финансира повече проекти и да поема по-големи рискове. Към края на 2020 г. се очаква проектите и споразуменията, одобрени в рамките на инициативата, да привлекат 547 млрд. евро и да подкрепят над 1,4 млн. малки и средни предприятия (МСП) в целия Европейски съюз. ЕФСИ бе последвана от InvestEU, новата водеща програма, която ще стимулира инвестициите, иновациите и създаването на работни места в Европа до края на 2027 г.“, отчете още Павлова.

През 2020 г. Групата на Европейската инвестиционна банка, която включва Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), е предоставила заеми, гаранции и ангажименти за дялово участие на стойност 443 млн. евро за различни проекти в България. Това представлява ръст от 23% общо за финансовите дейности спрямо 2019 г., стана ясно от доклада.

През 2020 г. отпуснатите от ЕИБ заеми в България възлизат на 115 млн. евро. ЕИФ задели почти 328 млн. евро за нови линии за малки и средни предприятия (МСП), като се очаква да бъде мобилизирана сума от 1,8 млрд. евро за МСП в България, по-голямата част от която ще подкрепи тези от тях, които изпитват трудности заради пандемията от COVID-19. 

еиб еиб

Павлова посочи и конкретни компании, получили подкрепа от ЕИФ и ЕИБ.

През 2020 г. "Бони Холдинг" АД получи заем за 30 млн. евро за модернизация на съществуващите съоръжения и за изграждане на нови производствени мощности в Левски, Ловеч, Пордим, Брестак и Търговище. „Подкрепата от страна на ЕИБ ще създаде нова заетост и ще спомогне за запазване на съществуващите работни места в селските райони на България, а това допринася за постигане на целите за регионално сближаване, като бъдат подпомогнати по-слабо развити райони в Европейския съюз“, отбеляза Лиляна Павлова.

Тя добави, че ЕИБ е подписала и допълнителен заем за борба с COVID-19 в размер на 25 млн. евро с "Биовет" АД. Допълнителният заем ще позволи приключването на втората част от финансираната от ЕИБ инвестиция - завода за ваксини, който се намира в Разград, България. “Заемът представлява допълнение към първия заем от 100 млн. евро за насърчаване на разкриването на работни места в по-слабо развитите региони на България и допринася за здравето на гражданите от ЕС, като се има предвид тясната взаимовръзка между здравето на животните и човешкото здраве, най-вече чрез разработването и производството на ваксини за животни като алтернатива на антибиотиците”, обясни вицепрезидентът на ЕИБ.

В доклада, представен днес, се посочва още, че ЕИБ и Фонд ФЛАГ са подписали договор за заем на стойност 25 млн. евро за насърчаване на обновлението и възстановяването на градовете в България. ФЛАГ ще подкрепя инвестиции в модернизиране на градски зелени площи и открити публични пространства, подобряване на устойчивия градски транспорт и обновяване и реконструкция на обществени сгради (училища, здравни центрове, административни сгради). Освен това фондът ще насочи усилията към модернизиране на основна дребномащабна общинска инфраструктура (пътна мрежа, питейна вода и канализация) и мерки за приспособяване към изменението на климата.

„ЕИБ подписа две финансови споразумения с банка “ПроКредит” на обща стойност от 35 млн. евро за съфинансиране на малки и средни по размер инвестиции в страната. 40% от заемите с кредитно посредничество са предназначени за проекти за възобновяема енергия, енергийна ефективност, нисковъглероден транспорт и управление на отпадъците“, каза още Лиляна Павлова.

Тя подчерта, че през 2020 г. ЕИФ привлече 328 млн. евро в нови операции за финансиране на малки и средни предприятия. Така ще бъде осигурено финансиране за малки и средни предприятия от почти 1,8 млрд. евро, което представлява десетгодишен рекорд. От тази сума 1,2 млрд. евро се предоставят на малки и средни предприятия, най-вече в отговор на кризата, предизвикана от коронавируса. Подпомагането е под формата на спасителен пакет за ликвидността с цел справяне със сътресенията и сривовете с ликвидността във веригите за доставки, дължащи се на кризата.

В допълнение вицепрезидентът на ЕИБ обясни, че микро, малки и средни предприятия в България ще имат възможността да финансират своя растеж и свои бизнес планове за развитие, цифрово преобразуване и мерки за възстановяване от крона кризата чрез заеми с по-гъвкави условия, тъй като ЕИФ и Обединена българска банка (ОББ) се споразумяха да удвоят съществуващото гаранционно споразумение за нови заеми на ОББ на стойност 400 млн. евро. Гаранциите по заемите се осигуряват от Програмата за конкурентоспособност на малките и средни предприятия (COSME), създадена от Европейската комисия за подобряване на достъпа до финансиране за малки и средни предприятия.

Също така, през 2020 г. ЕИФ и Райфайзенбанк (България) ЕАД подписаха гаранционно споразумение, което позволява на банката да увеличи своя капацитет за отпускане на заеми на малки и средни предприятия и малки публични дружества в секторите на културата и творчеството с 10 млн. евро. Това е първата операция на ЕИФ за подпомагане на творческите браншове в България, отбеляза Лиляна Павлова.

По време на песконференцията бяха представени и резултатите за България от годишното проучване на ЕИБ относно инвестициите. То обхваща 12 хил. дружества от 27 държави от ЕС, като има и извадка от Обединеното кралство и САЩ.

Според данните в България пандемията има сериозно отражение върху фирмените стратегии за инвестиции.  Почти половината от дружествата са били принудени да инвестират по-малко от планираното (46%), а инвестиралите повече са единици (7%). Реакцията на българските дружества на пандемията съответства на средните стойности за ЕС (45%). Една четвърт от дружествата отчитат ръст в ползването на цифрови технологии (25%) в сравнение с половината от дружествата в ЕС (50%). Една четвърт от дружествата очакват трайно намаляване на заетостта (25%) като дългосрочно следствие от Covid-19, което е сходно на средните стойности за ЕС (21%). Освен това почти две трети (63%) от дружествата в България не разполагат с инвестиционни планове за справяне с въздействието от изменението на климата, което е много над средното за ЕС (35%).

На конференцията бе обявено още, че Европейската инвестиционна банка вече има нов ръководител на офиса си в България - Теодор Радонов, който ще поеме работата от края на март. Той е в банката от девет години, познава региона и на България, каза Павлова.

„За мен чест и предизвикателство да поема поста точно в тази безпрецедентна обстановка. Заедно с факта, че ЕИБ има български вицепрезидент, се надявам, че ще успеем да насочим и инструментите на ЕИБ за справяне с последиците от пандемията в България“, каза от своя страна Радонов.

Общи данни

През 2020 г. общото финансиране на Групата на ЕИБ възлиза на 76,8 млрд. евро. От тях 66,6 млрд. евро са за ЕС, а 10,2 млрд. евро са за страни извън общността. Общо подкрепените инвестиции, които ще бъдат мобилизирани, ще достигнат 270 млрд. евро, отчете още Лиляна Павлова. Около 40% от парите са за така нареченото „зелено финансиране“, като планът е до края на 2030 г. за зелени проекти да отидат 1 трилион евро.

еиб еиб

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 0
ing5rov
преди 3 години
"...пещерните хора в БГ не искат да се ваксинират ..."и правилно ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Нещо май хич не си в час за ползите от ЕС, преки и косвени.Аман от лузъри!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
готин , това са заеми , а не безвъзмездни средства ... не виждаш ли , че те се отпускат от банки ... ?! банките искат качествени проекти , които ще могат да си връщат заемите ... !! в БГ няма качествени проекти . това е причината за по-малкото кинти ... то какво говорим , пещерните хора в БГ не искат да се ваксинират , ние за проекти дето могат да си плащат заемите бърборим ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 4
studioaa
преди 3 години
Това е смешна сума на фона на БВП на България спрямо размера на самия план. България трябваше да получи към 3 млрд. евро, а получихме 4 пъти по-малко... Тези жалки 773 милиона са почти колкото годишния членски внос в ес... Няма никаква полза от членството, за поредното потвърждение...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още