Забраната в едно и също предприятие да се произвеждат, разфасоват и преопаковат едновременно млечни и имитиращи продукти, съдържащи растителни мазнини, остава и в новата наредба за хигиената на храните, издадена съвместно от здравния и земеделския министър.
Това се вижда от текстовете, публикувани за обсъждане на портала да обществени консултации strategy.bg. Крайният срок за подаване на становища е 8 март т.г.
Забраната беше въведена през 2018 г. с промени в сега действащата наредба за хигиената на храните. Дотогава предприятията можеха да произвеждат и млечни, и имитиращи продукти на отделни линии. Целта беше да се засили търсенето на сурово мляко от преработвателите.
Новата наредба е написана във връзка с приемането на новия Закон за храните, в който се изисква хигиената на храните да се контролира от две министерства – здравното и земеделското. Като цяло тя следва структурата на сега действащата, като са направени някои допълнения по отношение на поддръжката на сградите и системите, вкл. вентилационна, канализационна и т.н., както и изискванията към чистотата, техническата изправност на системите в предприятията и използването на работно облекло от работниците.
Предвижда се всички обекти за производство, преработка и дистрибуция на храни да се проектират и изграждат съгласно изискванията, определени в европейския регламент № 852 от 2004 г. Допуска се изключение тези обекти да се намират в жилищни сгради, ако се покрият тези изисквания и се осигури отделен вход/изход от общите части на сградата.
Въвеждат се и изисквания за ограничаване на шума от оборудването в предприятията за производство и преработка на храни.
Специалното работно облекло и предпазни средства са задължителни за работниците в предприятията, където се произвеждат и преработват храни. Въвеждат се изисквания и към средствата за дезинфекция, както и за почистване на вентилационните, климатичните инсталации и помещенията.