Министерството на здравеопазването ще контролира и проверява планово или внезапно как Здравната каса спазва бюджета си за лекарства. Това предвиждат промени в Закона за здравното осигуряване, предложени от ГЕРБ.
При установени пропуски здравният министър ще може да отправя препоръки към ръководството на здравния фонд.
Става дума за механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), по който фондът и производителите на лекарства сключват договори всяка година. При превишаване на разходите на НЗОК за лекарства фирмите трябва да връщат в Касата похарчените над лимита средства.
Според вносителите няма яснота как Касата прилага механизма и затова се предлага проверката да е извършена от здравното министерство. Това ще става с планови и внезапни проверки, както и по сигнали. Първата планова проверка е предвидена два месеца след влизането на закона в сила.
Проверките ще се правят от комисия, назначена от здравния министър, в която освен представители на ведомството, ще влизат и такива от Сметната палата, НАП и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата, а при нужда и външни експерти.
Подробно се разписват правомощията на комисията. Тя ще има достъп до търговски и финансови документи, както и до информационни системи. Комисията ще предоставя доклада си на здравния министър, а той може да отправя препоръки към Надзорния съвет на НЗОК за изменение на механизма и методиката за прилагането му.
Основен мотив за предлаганата поправка е наличието на нормативна празнота за това кой контролира дали и как НЗОК спазва механизма за предвидимост на бюджета си за медикаменти, пише в предложението на управляващите.
В годишния отчет за дейността на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2019 г., който е последният одобрен от Надзорния съвет на НЗОК отчет, основна констатация бе продължаващата тревожната тенденция от предходните отчетни периоди към непрекъснато нарастване на необходимия финансов ресурс за лекарствени продукти.