IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

До края на февруари ще има електронен регистър на желаещите да се ваксинират

Изборната администрация ще бъде включена в третата фаза на имунизацията, която ще протича успоредно с втората

15:30 | 01.02.21 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Liesa Johannssen-Koppitz /Bloomberg</em></p>

Снимка: Liesa Johannssen-Koppitz /Bloomberg

Електронен регистър на желаещите да се ваксинират български граждани ще бъде готов до края на февруари. Това докладва министърът на здравеопазването Костадин Ангелов на работното съвещание, свикано от премиера Бойко Борисов в Министерския съвет, съобщиха от правителствената информационна служба.

Проектът за електронен регистър се разработва съвместно с Информационно обслужване, като целта му е всеки български гражданин, който желае да се ваксинира, да попълни електронно своята заявка, за да има възможност да избира дали да се ваксинира от личния си лекар, или от лечебно заведение. По този начин ще се улесни цялата логистика на желаещите да се ваксинират.

„Очакваме този проект да бъде готов до края на февруари и в началото на март да имаме готовност да заработим със системата“, уточни министърът на здравеопазването.

Той увери, че ситуацията в страната продължава да е под контрол, като изключително добра тенденция е, че излекуваните са десет пъти повече от новите случаи. 

Ангелов потвърди още, че през настоящата седмица ще внесе за разглеждане от Министерския съвет промени във ваксинационния план. Така изборната администрация ще бъде включена в третата фаза на имунизацията, която се предвижда да протича успоредно с втората фаза. 

Всички, които желаят да бъдат ваксинирани, трябва да заявят желанието си пред личните си лекари. Записването за безплатното и доброволно имунизиране срещу Covid-19 може да бъде осъществено по телефона или при лично посещение при общопрактикуващия лекар.

„Най-разумно действаме с ваксинацията, пазейки и втората доза. Същевременно прилагаме най-меките мерки“, каза от своя страна министър-председателят. Борисов припомни, че докато в други страни има въведен вечерен час и не достигат легла в болниците, в България на практика има абсолютно свободно движение на хората. Той категорично опроверга твърденията на президента Румен Радев, че правителството насажда паника.

„Най-меките мерки са в България. Чакаме да видим резултатите след връщането на учениците в клас и ако са положителни, веднага ще се обърнем към ресторантьорите“, категоричен беше премиерът. „Но нека не забравяме, че всички тези мерки бяха приложени именно по искане на лекарите - за да намалим натиска върху болниците“, посочи премиерът.

Борисов акцентира, че при определянето на мерките за справяне с пандемията правителството се съобразява единствено с медицинската експертиза.

„В момент, в който други държави се свиват до вечерен час, ние отваряме още 3-4 бизнеса днес, а от четвъртък ще тръгнат и учениците. Не е политическо решението за затваряне на ресторантите, а медицинско и в момента, в който ми подадете знак, в този ден здравният министър ще разреши дадения тип дейност. Всички сектори се стараем да заработят максимално бързо“, заяви Бойко Борисов.

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев изтъкна, че с оглед на финализирането на първия учебен срок, е взето решение учениците от в 7, 8 и 12 клас да възобновят присъственото си обучение от 4 февруари. Следващите класове ще се връщат поетапно, като редуването ще бъде на две седмици. „Това е разумното решение, тъй като ситуацията е още рискова“, отбеляза Вълчев.

В рамките на съвещанието министърът на икономиката Лъчезар Борисов информира премиера, че България продължава да бъде на второ място в Европейския съюз от гледна точка на показателя държавен дълг, съотнесен към БВП. Министърът посочи, че страната ни приключва годината с нисък дефицит и с ниво на безработицата малко под 7%.

По мярката „Запази ме“, с която държавата подкрепя затворените бизнеси, са подадени заявления от 8868 работодатели за 45 651 лица. До края на миналата седмица са изплатени общо 17 милиона лева за 41 115 души, докладва от своя страна министърът на труда и социалната политика Деница Сачева. Тя изтъкна, че в момента се дообработват 2317 заявления, тъй като не са подадени според изискванията и е необходима обратна информация, за да могат съответните бизнеси да получат помощта от държавата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:38 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 0
дядя Вова
преди 3 години
Ваксината предизвиква имунитет, а не кара организма да произвежда токсини - кратичко казано.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 0
дядя Вова
преди 3 години
Пгайзър и Модерна по същество са генна терапия, а не ваксина...Това обаче е сложно за ***, затова и ще му прескоча обяснението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
ing5rov
преди 3 години
"...безплатното и доброволно имунизиране срещу Covid-19..."въобще не е безплатно ... данъците ще покажат .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още