IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Колко време ще трае имунният отговор след ваксинация?

Най-голямото предизвикателство в пандемията за България и останалия свят е дезинформацията, смята проф. Радостина Александрова

16:00 | 29.01.21 г. 4
Колко време ще трае имунният отговор след ваксинация?


Колко време ще трае имунният отговор след ваксинация? Важният въпрос все още не може да намери наистина адекватен отговор. Фирмите продължават да събират данни колко време ще трае имунният отговор след ваксинация, а това, което се знае към момента според публикации в списание Nature, е за шест месеца, макар че има данни дори за осем месеца.

"Да, антителата в кръвта намаляват и това е нормално. Въпреки това клетките на паметта остават в организма, които при нужда веднага се самосезират". Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването "Бизнес старт" проф. Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН.

По думите ѝ най-голямото предизвикателство в пандемията, както за България, така и за останалия свят, е дезинформацията.

„В целия свят има недоверие и скептицизъм по отношение на ваксините и властите, институциите и медиите трябва да направят всичко възможно да върнат доверието на гражданите, защото само така можем да продължим напред“, съветва ученият.

Според нея истината е най-добрата политика.

Проф. Александрова засегна основните опасения за ефекта на ваксините върху човешкия организъм.

"Първото опасение, че ваксините причиняват стерилитет, е невярно. Освен на теория, а и на практика данните от клиничните проучвания върху лабораторни животни и бременни жени в по-късните фази на тестове показват, че бременността преминава успешно. Вторият повод за недоверие - вграждането на иРНК в нашето ДНК - е изключително хипотетично твърдение, като се вземе предвид с колко вируса и бактерии се срещаме на ежедневна база", коментира професорът от БАН.

По отношение на последния довод срещу ваксините, а именно усложняване на заболяването при следващо заразяване, Радостина Александрова посочи, че такъв феномен има в науката, но добрата новина е, че в проучвания са били включени доброволци, които вече са преболедували Covid.

"Данни за такъв проблем няма - единственият случай е бил при доброволец, който е бил инжектиран с плацебо", разкри тя.

Как ще продължи ваксинацията в Европейския съюз? Какви са плановете и организацията на ваксинацията за българите? Какви са митовете за ваксините? Как ще действат ваксините срещу британския и южноафриканския щам?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 0
V.At.
преди 3 години
"а това, което се знае към момента според публикации в списание Nature, е за шест месеца, макар че има данни дори за осем месеца."Ами хайде да информираме. Ако ваксината е в сила 6 месеца, а до края на август /7 месеца/ са ваксинирани 2 млн. души, то какво - започваме отначало или?Как ще е прославеният Имунизационен паспорт? Или и той като PCR теста - ваксината да е поставена не повече от 6 месеца от датата на влизането?Обречени на пожизнена ваксинация?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 3
kane
преди 3 години
Що не коментира смъртните случай след ваксиниране
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 2
julian12
преди 3 години
Тая селска парцаливка идея няма, че нещата за които говори изобщо не са тествани.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 1
ing5rov
преди 3 години
"Първото опасение, че ваксините причиняват стерилитет, е невярно. Освен на теория, а и на практика данните от клиничните проучвания върху лабораторни животни и бременни жени в по-късните фази на тестове показват, че бременността преминава успешно. Вторият повод за недоверие - вграждането на иРНК в нашето ДНК - е изключително хипотетично твърдение, като се вземе предвид с колко вируса и бактерии се срещаме на ежедневна база", коментира професорът от БАН.такива твърдения професорката мое да ги вади на килограм ... ше видим след две-три години истинските последствия .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още