IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ангелов: Малкият процент ваксинирани у нас е заради получените количества

Здравният министър ще търси отговор от ЕК, за да постигне пълна яснота за процеса по доставки на договорените ваксини

10:46 | 27.01.21 г. 2
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

България не се бави с ваксинирането, а малкият процент ваксинирани граждани се дължи на получените количества от договорените от ЕК. Това каза по Нова телевизия министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. Той обясни, че договорените ваксини за нас не са между България, като договаряща се страна, а между Европейската комисия и фирмите, които произвеждат медикаментите.

В момента тече комуникация между европейския регулатор и производителя на руската ваксина за издаване на разрешение за употребата ú в ЕС. България е част от европейското споразумение и ако руската ваксина бъде одобрена, то тогава ще може да се купят количества и от нея. Нека да изчакаме, призова министърът. Ако издадем разрешение за употреба на ваксина от страна извън ЕС, решението автоматично важи за целия Европейски съюз, каза той.

Костадин Ангелов каза, че ще посети Брюксел, за да се срещне с колегите си, които доставят и договарят количествата ваксини и да постигне пълна яснота с процеса. 

Ангелов увери, че „всяка ваксина, която дойде в България, веднага се поставя на желаещите български граждани, които са в съответната фаза. Колкото ваксини дойдат, толкова се поставят. Няма смисъл да се правят сравненията с други държави”.

Здравният министър каза, че към момента договорените индикативни дози са 12 милиона ваксини общо, които трябва да получим от шестте производителя. От всеки вид ваксина трябва да има за имунизирането на три милиона граждани. Ангелов отново посочи, че броят на дозите, които ще получим, зависи от фирмите производители и договорите с тях.

„Гражданите могат да избират между три вида ваксини - информационна РНК, антигенна и аденовирусна векторна ваксина. От всеки вид поръчаните дози са достатъчни за ваксинирането на около 3 милиона граждани”, коментира още професорът.

Според него е абсолютно възможно у нас да се поставят между 50 хиляди и 100 хиляди ваксини на ден. Личните лекари у нас са 4500. Ако всеки от тях извършва по 10 имунизации на ден, това са 45 хиляди ваксинирани, обясни здравният министър.

По повод протеста днес на собственици на заведения, организиран от две от браншовите организации, здравният министър каза, че е озадачен от недоволството. Той обясни, че е имал среща с тях миналата седмица, на която са се договорили до края на януари всички компенсации да бъдат изплатени. В понеделник е започнало разплащането и до края на седмицата трябва да приключи, каза министърът.

"Протестът ми прилича на уличния бой. Пръв посяга този, на който му свършват аргументите. Приоритетно първо освободихме мерките в здравеопазването, след това в образование, след това в спорта и културата и чак тогава следват ресторанти, заведения и барове", посочи министърът. 

„В момента сме на предпоследни места по заболеваемост. Не може с лека ръка да зачеркнем досегашните усилия на всички“, коментира още проф. Костадин Ангелов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 1
ing5rov
преди 3 години
пич , споко ве ... запиши се у списъка и ше ти доде реда ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 4
evlogi
преди 3 години
Така ли? А защо в Белгия довчера са ваксинирани 192 100 души, а в България към вчерашна дата бяха 26798?При положение,че Белгия не е много по-голяма от България, има 11 млн жители?Дори и да приемем аргумента, че се пазят вторите дози на склад, пак не се връзва с твърдението , че се получават пропорционално.Явно някои все пак получават повече бройки ваксини..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още