„Това което се случва не е локално и когато за един ден паднат количествата, които надвишават средно месечните норми няма какво толкова да се направи и не можем да очакваме чудеса“, посочи той.
Симидчиев обаче е категоричен, че има какво да се желае още от управлението.
„Първо, нямаме единна система за онлайн следене на основни язовири, реки и т.н, в единна система с единен диспечерски пункт. Имаше идея за нещо такова, но тя не се реализира. Другото, което може да се направи е да се мерят по-добре водните количества“, каза експертът.
По думите му другият проблем във водния сектор е липсата на единно звено, което да взема управленската роля при подобни ситуации.
Той е категоричен, че Министерство на околната среда и водите трябва да има обединяваща роля, но разкри, че то се концентрира върху големите язовири, където „нещата са добре“.
„По-малките язовири всъщност създават проблемите в населените места. За тях обаче се грижат собствениците им вместо единна система“, посочи Симидчиев.
Той обърна специално внимание на ролята на общините.
„Ролята на общините е в няколко направления. Първо, те имат ангажимент за почистване на речните корита в организираните райони. Второ, кметовете са представители във ВиК асоциации и трето, общините са собственик на тези малки язовири, за които става въпрос“, изброи каква е ситуацията с ангажиментите на местните власти бившият заместник-министър на регионалното развитие.
Защо не се реализира проектът за управление на язовирите и реките?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “Бизнес старт” гледайте тук.
преди 3 години Вместо строителство на язовири, помпени станции, тръбопроводи и прочее, парите могат да се инвестират в Инсталации за Добив на Вода от Въздуха, на база Технологията на Масачузетския Технологичен Институт -https://news.mit.edu/2017/MOF-device-harvests-fresh-water-from-air-0414или на технологията на Грейнис ООД за неограничен, масов и евтин добив на вода чрез Атмосферен Крио-Конденз, захранван през деня със Соларни Панели и/или денонощно, със SOH Gas Генератор - който може да се ползва и за ел. захранване на големи Помпи за Подземни Води (които в България са с 50% повече от надземните) - https://desert.alle.bg .Такива инсталации могат да бъдат разположени близо до големи Консуматори - Заводи, Ферми, Градове, Села, и да произвеждат неограничени количества 100% чиста питейна вода за домакинствата, промишлеността и фермерството.Язовирите и прочее примитивна и тромава инфраструктура е крайно време да останат в миналото.Омръзна ми да слушам за водни кризи тук и там, и да се молим постоянно на дядо боже за дъжд.Много се писа и за негативния ефект на огромните изкуствени езера върху местния микроклимат и биоразнообразие.Навсякъде по Земята, дори над най-сухите пустини, има около 4% Водни Пари във въздуха. Има и колкото искате Технологии за превръщането на тия изпарения в чиста Течна Вода за пиене и поливане.Да не говорим за превръщането им в Горива, Храни, Материали -https://vertikalna-ferma.alle.bg отговор Сигнализирай за неуместен коментар