Язовир "Студена" се изпуска контролирано и така ще продължи в следващите две седмици. В момента язовирът действа като буфер, той не е причина за наводненията от последните дни в Пернишко. Това каза по bTV екоминистърът Емил Димитров.
„Река Конска наводни Пернишко, тъй като от нея дойде много вода. Тя е като ручей, но сега прилича на Дунав", каза министърът. Реката в момента има над 100 л/кв.м, допълни той. И поясни, че язовир „Студена“ в момента има контролирано минимално изпускане и така ще бъде още две седмици. Сега язовирът изпълни ролята на буфер и именно този резерв, който бяхме оставили, помогна надолу по реката“, заяви Емил Димитров. По думите му Перник има достатъчно вода за година и половина напред.
Емил Димитров смята за правилно решението за изграждане на резервно захранване на Перник. Всеки град трябва да има резервно захранване, но е много скъпо, каза той.
Министерството на околната среда и водите отговаря за 52 язовира, което е 85% от водния ресурс. За останалите отговоря Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“ към Министерството на икономиката, уточни Димитров.
„С изключение на един язовир, който се пълни - "Боровица" в Кърджалийско, всички останали са много добре. В национален план 65% са пълни. Резервни имаме 62%, за напояване – 36% са пълни, а за енергетиката – 78%“, поясни екоминистърът.
Поради тежките метеорологични условия и валежи в цялата страна министърът на икономиката Лъчезар Борисов разпореди създаването на кризисен щаб, който да извършва 24-часово наблюдение към всички язовири, за които Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) отговаря.
Сформирани са обходни екипи, които регулярно следят и подават необходимата информация към щаба. Предприети са всички превантивни мерки, като там, където е необходимо, се прави контролирано изпускане на водните обеми от язовирите. Към този момент към наблюдаваните от щаба към ДАМТН язовири не са възникнали аварийни ситуации.
Вчера в Трън бе обявено бедствено положение заради обилните валежи и високите нива на река Ерма.
На много места притоците на река Искър покачиха нивото си и предизвикаха транспортен хаос.
Повишаване на нивото на водата беше отчетено и на река Марица при Димитровград, Харманли, Свиленград и Симеоновград.