През ноември продължава тенденцията за месечен ръст и годишен спад на оборотите в сектора на търговията на дребно (без автомобили) в България. Според предварителните данни, които разпространи Националният статистически институт (НСИ), ръстът спрямо октомври е 1,2%, а намалението е с 6,4% в сравнение с със същия месец на предходната година.
За сравнение през октомври НСИ отчете месечно повишение от 1,5% и годишно намаление с 5,3%. През септември - месечно повишение от 2,8% и годишно намаление с 6,7%. През август секторът записа спад от 12,2% на годишна база, а месец по-рано свиването беше в рамките на 17,5%.
Спрямо година по-рано през ноември се наблюдава спад на оборота при търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали (с 15,8%) и при тази с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия (с 14,4%).
Оборота в раздел „Търговия на дребно, без търговията с автомобили и мотоциклети“ спрямо предходния месец
При търговията на дребно с нехранителни стоки, без автомобилни горива и смазочни материали, е отчетено увеличение с 2,5%.
По-значителен ръст на оборота в търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали, е регистриран при продажбите на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет - със 72,0%, и търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки - с 12,0%.
Спад е отчетен при търговията с текстил, облекло, обувки и кожени изделия - с 25,4%, и търговията на дребно с компютърна и комуникационна техника - с 4,1%.
Оборот в раздел „Търговия на дребно, без търговията с автомобили и мотоциклети“ спрямо съответния месец на предходната година
На месечна база НСИ наблюдава увеличение на оборота при търговията на дребно с нехранителни стоки - с 2,6%, докато при търговията с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия и с автомобилни горива и смазочни материали е отбелязано намаление съответно с 1,8 и 0,1%.
В търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали, по-съществен ръст е отчетен при продажбите на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет - с 10,0%, и търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки - с 5,9%. А по-значителен спад е регистриран при търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия - с 5,3%.