Според него малко по-голяма част от средствата се отделя за извънболнична помощ, отколкото досега.
„Бюджетът не се различава много на годишна база, но по-голяма разлика се забелязва при субсидиите, що се касае до увеличаване на заплатите, като разпределението на средствата обаче зависи от самите болници“, поясни Шарков как се правят трансферите.
По думите му тепърва ще се обсъжда проблемът с началното заплащане на медиците с Министерството на здравеопазването и Министерството на финансите.
Шарков обърна внимание и на приходите от здравни осигуровки, като съобщи, че данните на НЗОК показват дефицит.
„Има и покачване на броя на лицата, които не са здравно осигурени, с около 15%", съобщи той и добави, че такъв тип липси трябва да се подкрепят от централния бюджет, за да няма сътресения в съответното ведомство.
„Здравеопазването трябва да бъде разглеждано като инвестиция, от която може да се извлече стопанска полза, а не като разход за някого“, коментира здравният експерт.
По думите му много важен въпрос за здравеопазването в България е този за човешките ресурси. Шарков съветва лекарите да бъдат разпределени равномерно по региони.
„По-голям проблем са медицинските сестри, като в момента съотношението между тях и лекарите е 1:1, а трябва да бъде 2:1. За да се разреши този проблем, може да се наложи либерализация на пазара“, настоява специалистът.
Каква трябва да е възвръщаемостта от инвестираните средства в здравеопазването? Как ще се харчат повечето пари от бюджета за здраве?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на „Бизнес старт“ може да видите тук.