България не обръща внимание на проблема със земетресенията и не е подготвена. Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.
„Ще ни удари някое земетресение, въртят се около нас“, предупреди той.
Според него нямаме предварително подготвени екипи, които да заминат на помощ в Хърватия.
„В България трябваше да има екипи от подготвени и оборудвани доброволци, които да бъдат изпращани. Нямаме готови екипи в момента. Такива се сформират с обявления на Камарата на инженерите“, обясни инж. Куманов.
Той разкри недостатъци в екипировката на българските спасители, които помагат след земетресения в съседните страни.
„Брахме страшен срам в Албания, бяхме като бедните роднини, разказа Димитър Куманов и даде пример с екипировката на турските и македонските екипи. - Там не можеш да отидеш с костюм и връзка.“
Той обаче подчерта, че преимущество на нашите специалисти бил по-големият опит.
„Спасителните екипи, много ясно се видя в Албания, е крайно желателно да имат по един експерт, който е конструктор на сгради и разбира от повредени сгради“, посочи експертът. Това лице по думите му може да съветва къде да се търси, кой елемент след кой трябва да се премахва, за да не се предизвиква допълнително срутване.
„Във всички съседни държави има сеизмични центрове със специално оборудвани платформи за симулации“, посочи още инж. Димитър Куманов.
Според него 25 милиона лева са необходими за оборудването на такъв център в България, който в момента е само „на хартия“.
„Правила, инструкции, процедури за реакция при земетресения - още от земетресението в Перник Камарата настоява за това, но то не се случва“, коментира инж. Куманов и напомни, че обучението на доброволците трябва да включва и психологическа подготовка на спасителите заради срещите с човешките трагедии.