И през 2020 г. българите изглеждат по-нещастни на фона на обобщените стойности на щастие по света (54% по света щастливи или много щастливи и 14% нещастни или много нещастни) и на средния европеец (50% в ЕС казват, че са щастливи или много щастливи, 12%, че са нещастни или много нещастни, а 37% са в междинната зона).
Все пак, глобалните изследвания на „Галъп интернешънъл“ в последните години сочат, че усещането за лично щастие у нас плавно укрепва. Въпреки невисоките очаквания за следващата година, тежката 2020 г. не е успяла да пречупи усещането за лично щастие у българите – доколкото го има. В това отношение страната ни е далеч от дъното на класацията.
Световното население е решително по-оптимистично за 2021 г.
Повече от двама на всеки петима по света (43%) вярват, че следващите 12 месеца ще бъдат по-добри от последните, 24% смятат, че ще бъдат по-лоши, а 26% - че ще са същите. Песимизмът е най-висок в Хонконг (57% там казват, че идващата година ще бъде по-лоша), докато оптимизмът е най-силен в Азербайджан (73% там смятат, че годината ще е по-добра).
Резултатите показват също, че макар и респондентите да са по-оптимистични за 2021 г., позитивните настроения не се отнасят за глобалната икономика. В ущърб за много бизнеси изглежда, че потреблението ще се забави през следващата година. 46% смятат, че 2021 ще бъде година на икономически трудности, при само 25% вярващи, че ще бъде година на икономически просперитет.
В глобален мащаб главно гражданите на Европейския съюз са онези, които носят песимизма – защото пандемията в много държави от Съюза не показва признаци за овладяване. 61% от хората в ЕС смятат, че 2021 г. ще бъде година на икономически трудности.
Все пак, въпреки икономическия песимизъм, изглежда че личното щастие успява да си пробие път. 54% от световното население описват себе си като щастливи, а само 14% казват, че са нещастни.
“В такъв рядък момент, когато наистина съществува реално глобално обществено мнение, светът като цяло запазва своя оптимизъм за следващата година, но песимистичните нагласи са преобладаващи в повече държави от обикновеното. Докато хората очакват 2021 г. да донесе края на пандемията, няма илюзии, че икономическите трудности ще бъдат преодолени в кратки срокове. Със сигурност, дискусията за баланса между грижата за здравето и грижата за просперитета ще бъде във фокуса на световното внимание през следващите години“, коментира Кънчо Стойчев, президент на световната Асоциация „Галъп интернешънъл“.
преди 3 години песимист = добре информиран оптимист отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години пичка му матерна на всеки който мисли , че ваксината и държавата ше го опазят !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години На "Евроатлантическите ценности" мога само да се изпикам отгоре ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години България е в топ 5 на песимистите по света за 2021 г. То е заради липсата на пазара на достатъчно слънчеви очила.Евроатлантическите ценности така блестят пред хората,че без слънчеви очила следва или болка в очите, или слънчев удар! отговор Сигнализирай за неуместен коментар