Министерство на здравеопазването издаде заповед, с която официално забранява износа на лекарства и хепарини от България във връзка с усложнената епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19 на територията на страната.
Забраната ще е в сила до 31 януари 2021 г.
Забранява се износът на лекарствени продукти, които влизат в терапевтичните схеми за лечение на заболяването COVID-19 и се прилагат в болничната и извънболничната помощ, съобщават от здравното министерство.
Заповедта, с която се ограничава износът на определени лекарствени продукти, се издава на основание чл. 217д, от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и във връзка с постъпило писмо с 15 декември от Изпълнителната агенция по лекарствата.
Според писмото към настоящия момент задължително използваните лекарствени продукти, които медицинските специалисти от болничната и извънболничната помощ прилагат при лечението на болни от коронавирусната инфекция, са от различни анатомо-терапевтични групи: С международно непатентно наименование Azithromycin; С международно непатентно наименование Enoxaparin; С международно непатентно наименование Nadroparin;С международно непатентно наименование Dexamethasone; Медицински газ кислород.
Анализът на данните, които ИАЛ получава от Националната система за верификация за посочените лекарствени продукти, показва значително повишаване на потреблението им в сравнение с предходните месеци, като усреднено за INN Azithromycin повишението е с 5000%, за INN Dexamethasone е с 2300%, за INN Nadroparin и Enoxaparin - с почти 500%.
Резултатите от извършените от ИАЛ проверки по сигнали за недостиг от лекарствени продукти, осъществени през ноември до настоящия момент, показват, че лекарствените продукти с посочените по-горе международни непатентни наименования са предмет на паралелен износ от територията на България за други страни, в количества, създаващи предпоставки за потенциален недостиг от лекарствените продукти за българския пазар.
Посочва се, че независимо от законния характер на извършваната дейност, износът на лекарствени продукти, използвани в процеса на лечение на български пациенти с COVID-19 в период на увеличено потребление, нарушава крехкия баланс между доставените на територията на страната лекарствени продукти и повишените нужди от тях за задоволяване на здравните потребности на населението.
Казусът с недостига на медикаменти, които се използват в терапевтичните схеми за лечение на пациенти с COVID, излезе на дневен ред преди около месец след сигнали за недостиг на медикаменти и нискомолекулярни хепарини за бременните.
Презапасяването с лекарства е това, което създава впечатление на недостиг и такъв няма, заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов, след като Върховна административна прокуратура сезира здравните власти да проверят дали има недостиг на медикаменти в болниците и аптеките в страната.
Светкавично депутатите се активизираха и гласуваха промени в Закона за здравето, според които по време на извънредно положение или извънредна епидемична обстановка здравният министър има право да налага забрана за износ на лекарствени продукти, за които е установен недостиг в страната, за определен срок от време. Целта е да се гарантират достатъчни количества лекарства за здравните потребности на населението.