IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Окончателно: Споделеното пътуване няма да се наказва

Парламентът въведе наказателна отговорност за извършването на нерегламентиран превоз, като прецизира текстовете

17:05 | 16.12.20 г.
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Споделеното пътуване няма да се наказва. Парламентът прецизира текстовете за криминализирането на нерегламентирания превоз. В тях няма да влиза така нареченото "споделено пътуване". Това реши окончателно Народното събрание, след като гласува върнатите за повторно обсъждане с указ на президента Румен Радев разпоредби от Кодекса за търговското корабоплаване, предава БНТ.

Това се наложи, след като в края на ноември депутатите не успяха да преодолеят ветото на държавния глава. В мотивите беше записано, че президентът не оспорва обществената опасност от нерегламентираните превози, но смята, че не са уточнени критериите за разграничаване на това нарушение от т.нар. споделено пътуване.

След ново обсъждане на закона от мнозинството внесоха поправки, с които дублирането на наказателна и административна отговорност отпада и се дава ясна дефиниция за "обществен превоз на пътници", така че споделеното пътуване да не попада под ударите на закона. Освен това наказанието затвор до 10 години за нерегламентиран превоз беше намалено до 5 години, като се добавя и изискване нарушението да е извършвано системно. 

"Прецизират се текстовете, с които се въвежда наказателна отговорност за нерегламентиран превоз", заяви Иглика Събева от ГЕРБ. Вместо първоначално предвидените 10 години лишаване от свобода за нерегламентиран превоз се предвижда наказание от 2 до 5 години при квалифициран състав на престъплението, отбеляза тя, цитирана от БТА.

"За да е категорично ясно на всички и да няма каквито и било съмнения и отправни точки за неправилно тълкуване на правната разпоредба и нейната безспорна неприложимост, конкретизирахме, че общественият превоз на пътници без изискуемите за това документи следва да е извършван по занятие, за да са приложими санкциите, предвидени в тази правна норма", обясни Събева.

Относно така нареченото споделено пътуване Събева посочи, че то е извън обхвата на разпоредбата на предлаганата за създаване правна норма, тъй като трябва да са налице както заплащане, така и икономическа облага.

Според приетите разпоредби който без разрешение, регистрация или лиценз, които се изискват по нормативен акт или акт на Европейския съюз, извършва по занятие обществен превоз на пътници, се наказва с лишаване от свобода от една до три години. Когато деянието е извършено от две или повече лица, сговорили се предварително за неговото осъществяване или чрез използване на неистински или преправен документ с невярно съдържание, наказанието е лишаване от свобода от две до пет години и с глоба от 2 до 10 хил. лева.

С друг текст се регламентира отнемане на превозното средство, послужило за извършване на деянието, в полза на държавата.

В хода на разискванията Георги Свиленски от ПГ "БСП за България" посочи, че отпадат притесненията, че под наказателно преследване ще попаднат всички, които извършват споделено пътуване.

В края на ноември автобусни превозвачи и таксиметрови шофьори се събраха на протест в столицата, за да изразят недоволство от подкрепеното от парламента президентско вето върху промените, с които бяха инкриминирани т.нар. „споделени пътувания”. Автобусните и таксиметровите превозвачи настояха незаконният превоз да бъде криминализиран.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още