Социалните партньори подкрепиха единодушно предложените законодателни промени, които да позволят издаване на електронни направления и рецепти при извънредно положение или извънредна епидемична обстановка. Националният съвет за тристранно сътрудничество заседава по предложението днес, а утре се очаква проектът да бъде одобрен от правителството, предава БНР.
Предвижда се направленията и рецептите да се издават без извършване на физически преглед на пациента, но след провеждане на телефонна консултация за обсъждане на оплакванията на пациента и снемане на анамнеза.
Промените трябва да влязат в сила от 18 декември.
Направленията ще бъдат достъпни в софтуера на изпълнителите на медицинска помощ, сключили договор със Здравната каса.
Аналогични са разпоредбите за предписването на лекарствени продукти, като предписанията ще са достъпни в специализирания софтуер на аптеките, сключили договор със Здравната каса.
Няма да е необходимо пациентът да носи направлението или рецептата, когато отива в лечебно заведение или аптека.
Въвеждането на електронните направления и рецепти ще изисква надграждане на медицинския софтуер на изпълнителите на медицинска помощ и аптеките.
От началото на декември личните лекари вече имат законова и техническа възможност да издават електронно направление за безплатен PCR тест при най-малко два симптома на заболяването.
Министърът на здравеопазването Костадин Ангелов каза миналата седмица, че все още съществува проблем с включването на всички общопрактикуващи лекари към системата, но е въпрос на време това да стане. По думите му проблемът не е софтуерен, а организационен.
До края на годината и електронната рецепта също ще бъде въведена в действие, заяви министърът и допълни, че процесът по синхронизиране ще е малко по-сложен, тъй като ползватели са личните лекари и всички аптеки, което по думите му е голямо предизвикателство.