IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Първият изнесен кабинет за ваксиниране срещу COVID-19 е готов

Желаещите имунизация към настоящия момент от работещите на първа линия са около 33%

12:39 | 15.12.20 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимки: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимки: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Организацията на временен изнесен специализиран кабинет за имунизации срещу COVID-19 в столицата е направена на достатъчно високо ниво. Това коментира здравният министър Костадин Ангелов, след като провери на място как работи кабинетът, който се намира пред сградата на РЗИ-София, съобщава БНТ.

„Тук ще се провежда имунизацията по организационния план, който беше предложен вчера. Алгоритъмът на т.нар. пътна карта на имунизационния процес включва логистиката и организацията на кабинетите за ваксинация. Ваксината е доброволна и безплатна. Гражданите могат да се информират от електронните табла, има къде да седнат, тук са ваксинационните кабинети. На място ще има две линейки. Организацията в столицата е направена на достатъчно високо ниво", каза министърът на здравопазването проф. Костадин Ангелов.

"Първа фаза ще започне с ваксинация на лекари, медицински сестри, санитари, медицински персонал в лечебните заведения. Желаещите към настоящия момент от работещите на първа линия са около 33%, припомни министърът. Той уточни, че в някои лечебни заведения в страната продължават лекари, сестри и санитари да подават информация, че искат да се ваксинират, така че цифрата ще се промени", допълни той.

При необходимост от разкриване на такъв тип ваксинационни центрове имаме готовност да разкрием още два такива на територията на София, допълни проф. Ангелов.

„Ще съдействаме на гражданите да получат цялата информация за ваксините. Към момента информацията, която имаме, е, че има ваксини, които се поставят двукратно, има и такива, които се поставят еднократно. Все още няма кратка характеристика на продукта, която да е утвърдена. До започване на ваксинацията ще имаме отговор и къде ще се вписва, когато човек се е ваксинирал“, обясни проф. Ангелов.

До края на тази седмица директорите на шестте РЗИ-та, трябва да представят "пътна карта" на имунизациите в съответния регион, за да може да стане ясно какви са спецификите на всяко едно място. "Ако се налага да бъдат създадени ваксинационни центрове, те ще бъдат създадени в местата, в които това се изисква. Обикновено такива центрове се създават в големи населени места с голям брой население", увери министърът.

Ангелов каза още, че от началото на следващата година директорите на РЗИ-тата трябва да посочат точните места, където ще се извършва ваксинацията във всяко от лечебните заведения. „Като това да бъде кабинет, който да отговаря на всички изисквания за извършването на такъв тип имунизация“, обясни той.

София е готова за старта на ваксинация, след като ваксините бъдат одобрени. Ние създадохме подходящата организация за нужната логистика, заяви кметът на столицата Йорданка Фандъкова. Предоставяме и 8 подкрепящи екипа, които да са на разположение на РЗИ, за да им помагат, когато започнат ваксинациите, поясни тя.

Йорданка Фандъкова потвърди, че е готова да се ваксинира. 

Председателят на Националния ваксинационен щаб проф. Красимир Гигов обясни вчера, че в страната ще бъдат разпределени 47 мобилни екипа за ваксинация. Те ще разполагат с всичко необходимо за процеса по ваксиниране срещу коронавирусна инфекция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:58 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още