IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Неразумно бързо ли се въвежда машинното гласуване?

Това може да се превърне в огромен риск за изборния процес, каза Даниел Стефанов, изборен експерт

19:03 | 14.12.20 г.
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Централната избирателна комисия (ЦИК) и изборната среда в България не са подготвени достатъчно за въвеждането на машинното гласуване. В света има "златен стандар", който гласи, че подобен проект не е разумно да бъде имплементиран за срок по-малко от 9 месеца, а ние се стремим да го направим за една трета от него. Това представлява огромен риск и изборният процес неминуемо ще пострада, коментира Даниел Стефанов, изборен експерт, в ефира на предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.

"Проектът по машинното гласуване беше разглеждан до този момент като една политическа игра и нито ЦИК, нито Министерски съвет не осъзнаха, че това е едно изключително сериозно, логистично и технологическо предизвикателство".

По думите на Даниел Стефанов трудно може да се каже понастоящем дали ЦИК е способна да гарантира честното провеждане на изборния процес, който трябва да се състои на 28 март догодина.

"Моето предположение е, че обществената поръчка ще бъде спечелна от фирмата, която печели предишните шест търга. Но това само по себе си не представлява огромен проблем, стига ЦИК да не стане твърде зависима от фирмата, тъй като доставчикът няма да отговаря само за логистичните въпроси, а ще провежда и обучение на самите избирателни комисии", посочи експертът.

Гостът добави още, че освен краткия срок за изпълнение на поръчката, допълнителен риск представлява и липсата на резервни варианти от страна на ЦИК в случай, че нещо не сработи по начина, по който е планирано.

"Въпреки многото промени в Изборния кодекс професионализацията на ЦИК беше сведена до едно ниво. Ние очакваме, че 21 души, които са излъчени от политически партии, да могат да разбират от асболютно всичко в изборния процес, а и не само - да реализират сложната доставка на машините, да анализират дали няма някакви проблеми, да могат да обучат избирателните комисии на по-ниско ниво и т.н."

Даниел Стефанов коментира, че е нужно сертифицирането на машините да бъде извършвано от независими или външни експерти вместо от записаните в Изборния кодекс държавни агенции, за да се повиши гражданското доверие в този електронен начин на изразяване на демократичното право на глас и да се намалим до минимум възможността за оспорване на резултата.

Още от разговора гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още