Подписан е договор за 11,5 милиона евро за нова суперкомпютърна система в България. Това обявяват от Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии и пресслужбата на Европейската комисия.
Новата система ще може да разполага с повече от 4,4 петафлопса и ще бъде разположена в София Тех Парк. Приложения за неговото използване са например за точна оценка на сеизмичната устойчивост на сградите, прогнозиране на времето и медицински приложения в подкрепа на леката инвазивна диагностика и откриването на иновативни лечения.
„Много съм доволна, че усилията, започнати миналата година, с придобиването на тази нова суперкомпютърна система в моята родна България, вече дават резултати. Този нов суперкомпютър ще подпомогне европейските научни изследвания за стимулиране на иновациите и насърчаване на по-добрата наука чрез осигуряване на достъп до водещи инфраструктури и услуги за високопроизводителни изчислителни технологии, независимо къде се намират в Европа“, каза комисарят по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел.
След обявяването на суперкомпютъра LUMI във Финландия и суперкомпютъра LEONARDO в Италия през октомври, както и три други суперкомпютъра в Чехия, Словения, Люксембург, суперкомпютърът в България бележи последното попълнение към семейството суперкомпютри от Съвместното предприятие от септември насам. Съвместното предприятие планира да придобие още два суперкомпютъра в Португалия и Испания.
През лятото премиерът Бойко Борисов се включи в символичната първа копка на сградата на българския суперкомпютър, част от Европейската мрежа EuroHPC.
Суперкомпютърът ще е един от 5-те petascale суперкомпютри, имащи за цел да надградят изчислителната мощ на Европа. Кандидатурата на България беше одобрена по процедура на EuroHPC Joint Undertaking, в която бяха избрани 8 локации, на чиято територия да бъдат изградени суперкомпютри. Със старта на приложението на модерното устройство страната ни ще се утвърди като дигитален хъб в региона. Суперкомпютърът трябва да заработи до края на февруари 2021 г.
Държавното финансиране в проекта, включително прогнозните оперативни разходи за първите 5 години на експлоатацията, е в размер на 12 млн. евро, а целият проект е на стойност около 18 млн. евро.