На 29 декември се очаква европейският регулатор по лекарствата да одобри ваксините срещу коронавирус. Вероятността за това е голяма. Ако се получи одобрение, първите ваксини в България ще бъдат поставени през януари.Това обяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев по Нова телевизия.
„Ваксинирането е един от начините да прекратим тази епидемия и да престанем да ходим с маски”, коментира той. И допълни, че ако не се направи хубава кампания и не се види как броят на случаите намалява след ваксиниране, „поставяме на риск ваксинационната кампания за всички останали имунизации”. Според него сред първите ваксинирани трябва да бъде лекар и това да стане публично.
По думите на професора е необходимо 70% от населението да си сложи ваксината срещу COVID-19, за да има ефект от нея.
Той коментира, че заявилите желание за ваксина около 48% от медиците у нас е „висок процент, но е и малко“. По думите му една част от медиците, които бяха призовани да се ваксинират, са убедени, че като работят с болни от коронавирус, са прекарали инфекцията, което е доста вероятно.
Проф. Кантарджиев отново посочи, че всеки има право на индивидуален избор и да решава дали да се ваксинира, или не.
Относно фазите на ваксинация и поставянето на ваксината на служители във ферми за норки той обясни: „Много е важно те да бъдат имунизирани, защото човек, ако заболее от коронавирус, даже и леко, вирусът може да зарази норките. При тези животни заболяването не минава като при хората. Те се заразяват обикновено през храната. Много е опасно, когато вирусът премине от човек на животно, защото може да се получи мутация и да ни върне вируса по различен начин”, разясни проф. Кантарджиев.
Професорът препоръча хората, прекарали някаква вирусна инфекция, да изчакат поне два месеца, преди да се ваксинират, защото в противен случай няма да изградят имунитет. Хората с автоимунни заболявания или на химиотерапия е хубаво да изчакат февруари - март, когато ще се одобрят пептидните ваксини, които са най-безопасни за тях. Не е редно хора с имунен дефицит да се ваксинират с жив вирус, добави той. .Решено е също така бременните жени да не бъдат имунизирани.
За хората с алергия той каза, че не е необходимо да изчакват. „РНК ваксините, които се правят от Pfizer и Moderna, са с по-ниска вероятност за алергични реакции. Винаги обаче има възможност за такава, важно е с каква честота. Алергичните реакции при ваксините на Pfizer и Moderna ще са по-малко, отколкото при другите обичайни ваксини”.
Лошият вариант не са страничните ефекти на ваксината, а ако всяка година или на три трябва да си я поставяме, категоричен беше професорът.
Той поясни още, че ако са минали два месеца след преболедуване на коронавирус, човек може да се ваксинира. Относно това колко дълго ще трае имунитетът от ваксината, Кантарджиев заяви, че няма как да се каже със сигурност, но клетъчният имунитет по думите му е траен.