Удължаването на кредитния мораториум е абсолютно временна рамка и не бива да се възприема от бизнесите и физическите лица като постоянна. Тя е пряк и целеви отговор на очакваното продължаване на втората вълна на Covid, която се стреми да адресира потенциалните проблеми на платците по време на този кризисен период. Тази мярка е добре дошла, но за много бизнеси може да се окаже недостатъчна. Това коментира финансистът Борис Петров в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"От гледната точка на бизнеса е много спорно колко би било полезна за него тази 3-месечна кредитна ваканция, особено за тези, които имат силен сезонен характер в приходите като хотелиерите, транспортния сектор и туризма", посочи той.
Физически и юридически лица, които преди не са възползвали от мярката, имат възможността сега да кандидатстват и ще им бъде предоставен целият срок от 9 месеца, допълни гостът.
"Процедурата и в двата случая е еднаква и силно облекчена. Удължаването на кредитната ваканция е може би най-ефективната антикризисна мярка, която в България към този момент е активирана".
Въз основа на статистика Борис Петров поясни, че броят на физическите лица, които към този момент са се възползвали от мярката, е почти 100 хиляди, а по отношение на юридическите лица - 14 хиляди.
"Спрямо Нидерландия и други европейски страни България има много по-висок относителен дял на общите суми на отложените плащания, което доказва ефективността на мярката".
Финансистът отбеляза, че българските банки и тези в ЕС са много по-подготвени сега, отколкото са били през 2008-2009 година.
"ЕЦБ и БНБ още в началото на тази година определиха и ограничиха разпределението на дивиденти, като по този начин търговските банки запазват високите си капиталови нива ... В България капиталовата адекватност към месец октомври е 23% - доста над средната за еврозоната и ЕС", посочи гостът.
Още от разговора вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.