Направление за PCR тест ще се издава и на лица, които са с положителен резултат от бърз антигенен тест, който е направен от оторизиран изпълнител на медицинска помощ, съобщава пресцентърът на мнистерството на здравеопазването.
Това е записано в подписания днес договор за изменение и допълнение на Националния рамков договор за медицинските дейности между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз за 2020 - 2022 г., допълват от ведомството на Костадин Ангелов.
Припомняме, че дългоочакваната система за издаване на електронно направление за безплатен PCR тест от личните лекари стартира във вторник. Според заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева съобщи, че хартиеният носител също остава като вариант, а хартиените направления ще отпаднат, когато има сигурност, че системата работи безпроблемно.
Начева уточни, че ако пациентът е насочен от лекар, той не заплаща нищо. Ако обаче тестът се прави по собствено желание, ще трябва да си плати.
Въпросът с електронните направления се върти общо взето от началото на епидемията от коронавирус в България досега. Идеята беше личните лекари да могат да дават направления за PCR от началото на ноември. Месеци наред обаче Българският лекарски съюз и Здравната каса не можаха да се разберат дали трябва да има лимити за направленията и за кои тестове - PCR или антигенни, както и каква да е цената им. В крайна сметка от лекарския съюз постигнаха исканията си да няма лимити и цената, плащана от Касата, да е 60 лв.
Така към края на тази година би трябвало личните лекари вече да могат безпроблемно да дават електронни направления за изследвания с PCR тестове за коронавирус.Това вече е парафирано и в анекса към Националния рамков договор.