България да участва в споразуменията за купуване на поне три ваксини, както и в сключването на договор за още една. Това предлага Министерски съвет на парламента. Проекторешението е входирано в Народното събрание.
В него правителството предлага на народните представители да одобрят сключването на споразумения за доставки с AstraZeneca, Sanofi и Pfizer и BioNTech, както и да се предприемат действия при бъдещ договор с Janssen Pharmaceutica.
Заради естеството на решението, което трябва да вземе парламентът, както и заради изисквания за конфиденциалност, премиерът Бойко Борисов предлага това да стане на закрито заседание.
Миналата седмица на извънредно заседание на Министерския съвет беше потвърдено, че България ще участва в пълното портфолио с всички седем ваксини от общата европейска инициатива за производство и доставка на бъдещи ваксини срещу COVID-19.
Тогава правителството прие решение за участие на страната ни в преговори за закупуване на поредния договор – този с компанията Johnson. От пресслужбата мотивираха решението на кабинета със заявеното от страната ни солидарно участие в инициирания от Европейската комисия фонд за борба с COVID-19, чрез който да бъде подпомогнат научноизследователският сектор за разработването на ваксини и лекарства срещу COVID-19.
Това предполага одобрението на парламента и за бъдещите споразумения на ЕК.
България, наред с останалите държави членки на ЕС, стана донор във фонда и участва в този процес. Целта е българските граждани да имат равен достъп до ваксина, когато тя бъде открита, с гаранции за качество, безопасност и ефикасност, като ваксината се предвижда да се поставя само по желание.
Бойко Борисов подчерта, че България участва във всички видове разработки като инвеститор, както абсолютно всички други европейски държави членки на ЕС – дисциплинирано, изпълнявайки указанията на ЕК.
По последна информация на министъра на здравеопазването Костадин Ангелов към настоящия момент има 7 ваксини в напреднала фаза на разработка, като от тях всяка страна има квота за определени количества дози. За България определената квота надхвърля нуждите и е на стойност близо 380 милиона лева. Ако към стойността на ваксините се добавят и останалите разходи за логистика и за съхранение, разходите се предвижда да надхвърлят половин милиард лева. „Страната ще има изключително голям брой ваксини – 12-13 милиона ваксини“, посочи министър Ангелов.
преди 3 години От ЕП обявиха цена на едната ваксина от около 10 евро,а за другата около 15 евро за бройка,но нашите ще провеждат заседание на закрити врати.....,ще делят комисионни ли.....,какво ли.....? отговор Сигнализирай за неуместен коментар