Министерството на правосъдието ще изгради и поддържа национален регистър на запорите. Така с новата информационна система ще има точна информация за движимите вещи с регистрационен режим, върху които са наложени запори по изпълнителните дела, централизирана в единна база данни.
Това се предлага с промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), публикувани за обсъждане на портала за обществени консултации. Становища по текстовете могат да се подават до 29 декември.
В момента нормативно задължение за поддържане на такива регистри нямат нито държавните, нито частните съдебни изпълнители.
Условията и редът за воденето, съхраняването и достъпа до информационната система ще се определят с поправки в наредбата за организацията, правилата и дейността на онлайн платформата за електронни публични търгове, предвижда вносителят на поправките – Министерството на правосъдието. Промените в наредбата трябва да са готови 6 месеца след влизането на законопроекта в сила.
В тази връзка отпада заложеният 12- до 18-месечен срок за написването на наредбата след приемането на текстовете за тази електронна система, който и без това не беше спазен от властта (електронните публични търгове влязоха в ГПК през 2017 г.).
Този подход ще позволи общ единен стандарт при изграждането на двете функционалности и автоматизирано движение на данни от регистъра на запорите на движими вещи към модула за продажбите и обратно, посочват от правосъдното ведомство.
Достъп до системата ще имат участниците в изпълнителните производства, както и лица с правен интерес, при спазване на изискванията по Закона за електронното управление, посочва се в предложенията.
Достъпът до информационната система на държавната и местната администрация и на лицата, осъществяващи публични функции, ще е безплатен, предвижда вносителят на промените.
Към момента в българското законодателство съществува нормативна празнота по отношение на възможността за информиране на заинтересованите страни преди извършване на покупко-продажба на движими вещи (пътно-транспортни средства, селскостопанска техника, пътностроителна техника и др.) относно наложени запори върху тях от правоимащи органи, мотивират се от Министерството на правосъдието.
В мотивите се посочва още, че мярката ще осигури такава степен на публичност на информацията в регистъра, която ще гарантира информиране на заинтересованите лица относно тежестите и ограниченията върху движимите вещи, предмет на регулация, ще се повиши сигурността при прехвърлителните сделки и ще се е оптимизира принудителното изпълнение върху посочените движими вещи.
преди 3 години Естествено добра идея, но кога ще се случи е важното? Също така всички тези държавни сайтове трябва да са картографирани някъде, например в сайта на правителството. В момента има един сайт за винетки, един за кадастър, един за вписвания и т.н. всичко това обаче е разпръснато и няма връзка едно с друго. И така услуга която се предлага електронно ще бъде пропусната от мнозина защото няма да знаят че съществува. отговор Сигнализирай за неуместен коментар