Президентът Румен Радев наложи вето на параграф 93 от Закона за изменение и допълнение на Закона за данъка върху добавената стойност, приет на 19 ноември, съобщиха от пресслужбата на държавния галва.
С него се въвеждат нови положения в Закона за потребителския кредит, които са недопустими в една правова държава с разделение на властите. Те ограничават правото на защита и достъпа на гражданите до съд, както и налагат правно нетърпимо ограничение на правомощието на българския съд да преценява дали договорите съответстват на закона и морала, информират от пресслужбата на държавния глава.
Въпросната поправка в се появи тихомълком между първо и второ четене като част от измененията в Закона за ДДС, които бяха окончателно приети миналата седмица.
Спорният текст предвижда разходите, които потребителят плаща при неизпълнение на задълженията си по договор за потребителски кредит от финансова институция, т.е. не от банка, да могат да достигнат до двойния размер на главницата, но няма да се считат за прекомерни. Предложението бе внесено от независимия депутат Спас Панчев и бе подкрепено от бюджетната комисия, а след това и в залата.
Нещо повече, по спорния текст дори нямаше дебати, той бе част от „групово“ гласуване на няколко параграфа накуп и най-вероятно повечето депутати дори не са разбрали какво приемат. Казусът доби популярност едва когато общественият защитник Диана Ковачева и адвокатското съсловие изразиха публично недоволството си.
В крайна сметка от ГЕРБ решиха да оттеглят спорния текст чрез преходни и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет, който се обсъжда в момента.