„Критиките към новия закон за социалните грижи ще ги видим на по-късен етап, когато той заработи“, коментира тя.
Петрова посочи, че социалната работа често е критикувана или че се намесва прекалено рано, или че се намесва прекалено късно. Като пример за ранна намеса Петрова даде националната стратегия за детето, като по думите ѝ самата цел на стратегията не е била разбрана правилно.
„Важно е да успеем да наложим този интегриран подход за предлагане на услуги, предвиден в закона, защото е насочен пряко към човека“, отбеляза експертът.
По думите ѝ новото законодателство ангажира общините, като увеличава правомощията им, защото местните власти познават най-добре хората в своята община и могат да предоставят най-добрата помощ.
Петрова също така заяви, че защитената заетост към момента е много голямо предизвикателство, защото плаши работодателите.
„Понякога всички тези защити, които законът налага за лицата с увреждания, им пречат да бъдат конкурентни на пазара на труда“, смята Недка Петрова.
Тя е на мнение, че пандемията се отрази много съществено на социалната работа у нас, защото тя не може да се осъществява без живия контакт.
Каква е професията на социалния работник? Какво трябва да е възнаграждението на подготвените кадри?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да видите тук.