Годишният бюджет за филмопроизводство се увеличава с 10 млн. лева, решиха министрите, предаде пресцентърът на правителствената служба.
С промени в Закона за филмовата индустрия ще се стимулира разпространението на българското филмопроизводство на фестивали и други културни прояви.
За адаптирането на българската филмова индустрия към изискванията и реалностите на 2020 г. финансирането на националното филмопроизводство и отделянето на помощта за фестивали и културни прояви ще става по отделна схема. По нова схема ще се възстановяват и разходи, като идеята е тя да има ефект за стимулиране на инвестиции в сектора.
Предложеното увеличение на субсидията за национално филмопроизводство е в резултат на увеличаване на броя на филмите и променената дефиниция за изчисляване на средностатистическия бюджет. В проектозакона се посочва, че годишният размер на средствата по новата схема не може да бъде по- малък от сумата на средностатистическите бюджети за предходната година - съответно на 12 пълнометражни игрални филма, 22 пълнометражни документални филма и 250 минути анимация.
Министерският съвет предлага да се въведе схема за държавна помощ за възстановяване на разходи или т.н. стимули с начален бюджет от 15 млн. лева.
Прилагането на подобна схема, паралелно със съществуващите вече схеми за държавна помощ за производство на филми в страни членки на ЕС, показва успешна практика, свързана с прилагането на различни по същността си механизми за финансиране на филмовата индустрия, аргументират се министрите.
Признатите ефекти от въвеждането на стимулите са икономически, културни, социални придобивки и др., които се изразяват във висока добавена стойност, работни места, повишаване на квалификацията на кадри в различни сектори на икономиката, свързани с производството на филми, културен туризъм и национално брандиране.