Министерският съвет отпусна над 5,702 млн. лева за изплащане на допълнително възнаграждение за постигнати резултати на директорите на общински детски градини, училища, центрове за подкрепа за личностно развитие и центрове за специална образователна подкрепа, съобщи правителственият пресцентър. От тях 2,550 млн. лева са за 1700 директори на детски градини, над 2,966 млн. лева - за 1969 директори на училища, над 174 хил. лева - за 119 директори на центрове за подкрепа за личностно развитие и 11,376 хил. лева са за осем директори на центрове за специална образователна подкрепа.
Допълнителните възнаграждения на директорите се определят в зависимост от получения брой точки при оценяването им по определени критерии, които включват постигнати високи резултати в планирането и организацията на образователния процес, реализиране на план-приема, въвеждане на иновативни практики в обучението, провеждане на занимания по интереси, получени награди, добро взаимодействие със социалните партньори и др.
Средствата се осигуряват за сметка на намаление на утвърдените разходи по бюджета на Министерството на образованието и науката за 2020 г.
Правителството одобри 388 472 лв. за разпределяне по бюджетите на общините, с които се осигуряват 368 722 лв. за издръжка на паралелки за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и за такива, с очакван недостиг от кадри на пазара на труда.
Средствата се отпускат за тази година и се отнасят за новоприетите ученици в осми клас на учебната 2020/2021 година.
С тях ще се финансира обучението на 1956 осмокласници - 248 от които се обучават в 25 паралелки на 21 училища в защитени специалности, а други 1708 ученици - в 128 паралелки на 80 училища в специалности с очакван недостиг.
Останалите 19 750 лв. са за финансиране на обучението на обхванатите в задължителното предучилищно образование деца, навършили 4-годишна възраст, за месеците ноември и декември на 2020 г. Те са предвидени за обучението на 353 деца от седем общини, които към момента имат приети решения на общинските съвети и са осигурили необходимите условия за осъществяване на задължителното предучилищно образование на тези деца.
С предоставянето на допълнителните средства на първостепенните разпоредители ще се осигури необходимият финансов ресурс за подготовката на кадри за специалности от професии и отрасли, необходими за местната, регионалната и националната икономика, както и финансирането на обучението на 4-годишните деца, записани в задължително предучилищно образование през 2020 г.