IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Държавата ще продължи да разчита на еврофондове за жп транспорта

За следващия програмен период се очакват почти 2 млрд. лева от ЕС за инвестиции в железопътния сектор, но ключови трасета пак остават без финансиране

22:17 | 17.11.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

Държавата ще продължи да разчита на европейските фондове за развитието на железопътния сектор до 2030 г. Очакванията са по новата оперативна програма „Транспортна свързаност“ България да получи 748,6 млн. евро (1,46 млрд. лева), от които по-голямата част – малко над 590 млн. евро (над 1,1 млрд. лева), ще се използват за строителство и модернизация на инфраструктура.

Още около 406 млн. евро (малко под 808 млн. лева) се очакват от Механизма за свързване на Европа, който още не е определил точно каква сума ще получи страната ни. Очакванията се базират на получените средства от настоящия програмен период. С това средствата за жп сектора ще приближат 2 млрд. лева.

Това става ясно от отговор на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков на въпрос на депутата от БСП за България Георги Свиленски. Текстовете са публикувани на сайта на Народното събрание.

В обръщението си към министъра Свиленски го обвинява, че държавата за поредна година ще е „мащеха“ за БДЖ и оставя предприятието и целия сектор, който се нуждае от сериозни инвестиции за доизграждане и модернизация на основните жп трасета, на ръба на оцеляването. Свиленски посочва, че железопътният сектор не е приоритет нито в бюджета за 2021 г., нито в транспортната политика на държавата.

Инвестиции с европейски средства

В отговор Желязков посочва, че над 10 години, с помощта на европейските средства, се работи по модернизацията на трасетата и информационните системи. По двете оперативни програми – първата за периода 2007-2013 г. и втората за 2014-2020 г., както и по Механизма за свързване на Европа, са рехабилитирани 370 км жп линии, построен е интермодален терминал в Пловдив и са обновени ключови гари по направлението София - Бургас, вкл. Централна гара в София.

Желязков припомня още, че държавата погаси през миналата година всички дългове на Холдинг БДЖ. Той изтъква и договора със Simens за доставката на 10 нови локомотива за 55 млн. лева без ДДС, което е първата сериозна инвестиция в подновяване на тяговия състав на дружеството от 15 години насам. През февруари дружеството ще получи първия от тези локомотиви, а до май в депата на националния жп превозвач ще пристигнат и останалите.

Транспортният министър подчертава, че до 2030 г. приоритет ще е доизграждането на жп коридора от българо-сръбската граница към Бургас и българо-турската граница и строителството по направленията Карнобат – Синдел и София – граница със Северна Македония. В новата оперативна програма са включени и дейности по трасетата София – Перник, Перник – Радомир, Волуяк – Драгоман.

Росен Желязков допълва, че продължава внедряването и на Европейската система за управление на железопътния трафик. Ще продължат и ремонтите на ключови гари, както и изграждане на нови гари, жп връзки към летищата в Пловдив и Бургас, както и развитието на жп възлите в Горна Оряховица, Русе и Варна.

Последна актуализация: 05:53 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още