IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Близо 80% от учителите искат дистанционно обучение

Същевременно над 70% от родителите искат присъствено обучение

10:13 | 11.11.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;БГНЕС/Гергана Костадинова</em></p>

Снимка: БГНЕС/Гергана Костадинова

79,4% от педагогическите специалисти –  учители и директори, участвали в анкета на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа", смятат, че цялата образователна система трябва да премине временно в електронно обучение от разстояние, а 76,8% смятат, че училищната среда е опасна за работа.

До сега респондентите са 4270 учители и директори, уточняват в прессъобщение от профсъюза.

Те изтъкват редица аргументи за преминаване към електронно обучение от разстояние, като основният е, че в момента много трудно се създава организация за учебен процес, предвид многото болни и отсъстващи учители и директори. Много от работещите учители и директори заместват свои отсъстващи колеги, което ги претоварва "брутално", пишат от синдиката.

Същевременно над 70% от родителите искат присъствено обучение.

Разбира се, присъственото обучение е и ще си остане най-ефективната алтернатива, признават от синдиката. Те обаче отбелязват, че от месеци положението в българското общество, в българското здравеопазване в образователната система, е по-скоро „аварийно".

В момента имаме затворена здравна система, лични лекари, които лекуват дистанционно и образователни институции, които работят, посочват от профсъюза.

Към момента всяко училище и всяка детска градина вземат самостоятелно решения дали да преминат към онлайн обучение.

При превключване към дистанционен режим при болни, отсъстващи учители и учители, които са под карантина, има изискване да се съгласува с родителите и техните организации преминаването в дистанционна организация. Това според учителите не е ефективна и справедлива мярка.

При тази ситуация все по-логично изглежда решението за временно превключване на образователните институции в страната в обучение в електронна среда от разстояние, призовават от синдиката.

При изследването е установено също, че в 10% от образователните институции нямат щат за медицинско лице, но още 25% също нямат медицински лица, защото са назначени медицински работници в пенсионна възраст, като последните се страхуват да работят на първа линия и са в разрешен отпуск.

Междувременно учители заплашиха с вземане на отпуски и подаване на молби за напускане, ако не бъде изпълнено искането им всички ученици от цялата страна да преминат на дистанционно обучение до края на 2020 година като мярка срещу разпространението на Covid-19 в училищата, съобщи БНР.

Педагозите, обединени във Facebook групата „Учители за безопасно образование", са обезпокоени от многото смъртни случаи на техни колеги с положителни Covid тестове. Те определиха като неефективни и неадекватни последните мерки на министерствата на здравеопазването и на образованието за справяне с разпространението на заразата в учебните заведения.

От четвъртък всички училища, в които има заболяемост над 20%, минават в електронна среда на обучение, независимо за кой клас става въпрос, съобщи вчера здравният министър проф. Костадин Ангелов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още