От четвъртък ще има нови мерки срещу разпространението на коронавируса, но не се предвижда пълно затваряне на държавата, защото това към момента не е „медицински целесъобразно“. Това обяви по Нова телевизия здравният министър проф. Костадин Ангелов. Той посочи, че всички ограничения, които се предприемат за спирне на заразата, трябва да са медицински целесъобразни и да дават здравен резултат.
По думите му въпросът не е политически. „Ако направим локдаун, трябва да се осигури финансиране на всички сектори, които ще бъдат затворени. Ако затворим изцяло държавата, ще постигнем ли медицински резултат“, попита риторично здравният министър.
След четвъртък всички училища, в които има заболяемост над 20%, минават в електронна среда на обучение, независимо за кой клас става въпрос, поясни Ангелов. Следващото е в офисите с големи открити пространства да работят не повече от 50% от хората на голямо отстояние. Извънкласните дейности на закрито ще могат да се провеждат само ако присъстващите носят маски. Сега те са разрешени само онлайн. Обмисля се за вариант да има зелени коридори за пазаруване на възрастните хора и в следобедните часове. Нощните заведения ще останат затворени. Вечерният час за останалите заведения ще е унифициран за цялата страна и вероятно те ще затварят в 23.30 часа, каза още министърът.
Той заяви, че натискът върху здравната система е изключително голям, особено в София. В столицата е имало над 550 повиквания за последното денонощие. 40 коли са обслужвали целия град. На всеки 40 секунди е имало повикване, каза министърът и допълни, че около 200 от случаите са били COVID и не всички са били за болнично лечение.
Около 80% от пациентите остават вкъщи на домашно лечение, а останалите 20% се нуждаят от хоспитализация. В България сме с един от най-добрите достъпи до болнична помощ в Европа, а проблемът е липсата на лекари и медицински сестри, който съществува от десетилетия, подчерта министърът. Лекарите следват строги алгоритми и медицински факти, за да закарат някого до болница, заяви той.
По думите му няма как да бъдат разкрити допълнителни легла и те да стоят празни, защото така се ощетяват пациентите. Не е спрян приемът на тези пациенти, които имат нужда от продължително лечение, обясни проф. Костадин Ангелов.
Що се отнася до наличието на лекарства, Ангелов заяви, че има достатъчно количества „Ремдесивир” на национално ниво и във всички аптечни складове. Въпрос на логистика е те да бъдат доставени. В аптечните складове има достатъчно количества „Ремдесивир”. Има ясен алгоритъм, изпратен на всички лекари. Всяка заявка на лекари се изпълнява, каза Ангелов.
Здравният министър определи твърденията, че медикаментът „Ремдесивир” не стигал за всички болници като „категорично неверни” и заяви, че може да представи статистика за град по град и РЗИ по РЗИ. Министърът за пореден път предупреди, че този медикамент не е безопасен, има странични ефекти. Не всеки пациент с коронавирус може да получи този препарат, защото ще бъде рискувано неговото здраве, категоричен е проф. Ангелов.
Той изрази съмнения, че има реекспорт на лекарства, но се закани да го спре със законови промени. Проблем се оказва и презапасяването от хората с медикаменти, които не им трябват. „Не бива да ни води страхът, а разумът. Не може всеки да си купува лекарства и да започва терапия, тя се назначава от лекар. Ако психозата ръководи хората и това се пренесе в болниците, може да стане опасно", каза Ангелов. Той призова хората да спазват противоепидемичните мерки и да се пазят.
Министърът на здравеопазването призова също хората да не извършват фалшиво повикване към Спешна помощ.
„Най-важното е хората да бъдат разумни – да спазват разписаните мерки. Да не се срещат с хора на големи групи. За да пречупим гръбнака на тази пандемия, трябва да подходим с разум”, каза професор Ангелов.
До два дни ще се знае дали антигенните тестове може да заменят като алтернатива PCR тестовете, за да се разшири възможгността за достъп до тестове наверме. Ако се окаже, че са алтернатива, ще пуснем достатъчно количества, но най-важното е хората да ограничат контактите си, подчерта министърът. Той отбеляза, че тестването ще става само по преценка на лекар.