България ще подкрепи междинната цел за ограничаването на емисиите въглероден диоксид (СО2) с 55% спрямо нивата от 1990 година до 2030 година. Но само срещу "адекватни компенсаторни механизми", решиха министрите по време на редовното заседание на Министерския съвет.
Необходимо е също да бъде гарантирано балансирано и справедливо разпределение на ползите и тежестите, съпътстващи прехода, между отделните държави членки, пишат от пресцентъра на правителството.
Постигането на така декларираните по-амбициозни цели ще бъде предизвикателство за България, заявяват министрите и настояват за адекватно финансиране, особено в рамките на бюджета на ЕС, при отчитане на националните нужди и специфики.
Евентуалното увеличение на енергийните цели на ниво ЕС следва да се реализира на база използване на най-разходооправдания потенциал и адекватни стимули, а не чрез налагане на нови по-високи обвързващи национални приноси от държавите членки, се отбелязва в позицията на българското правителство.
Финансовите инструменти на ЕС следва да съдействат за постигане на заложените амбициозни цели.
Европейската комисия предложи междинна цел в плана за беземисионна икономика до 2050 година, а именно намаляването на емисиите СО2 с поне 55% до 2030 година. Европейските депутати са още по-амбициозни и през октомври институцията гласува за намаляване с поне 60 на сто спрямо нивата през 1990 година.
С отделно решение Министерският съвет одобри договор за консултантски услуги със Световната банка, по силата на който ще бъдат изготвени териториални планове за преход във връзка със Зелената сделка за осем региона в страната - Стара Загора, Перник, Кюстендил, Хасково, Сливен, Ямбол, Варна, Бургас, Ловеч, Габрово и Търговище.
Споразумението на стойност 2,5 млн. лева беше подписано в края на септември.
Планът за всеки регион ще представи социалните, икономическите и екологичните предизвикателства и ще идентифицира нуждите от икономическа диверсификация, преквалификация и възстановяване на околната среда при отчитане на спецификите. Подготовката на териториалните планове е ключово условие за получаване на подкрепа от Фонда за справедлив преход във връзка с европейската Зелена сделка.
преди 3 години Ако Правителството помисли върху следното, може да има ефект1. Да се спре горенето на *** от тецовете. Ако станете сутрин много рано, вижте какво излиза от комините им.2. Да се дава парична помощ за закупуване на нов автомобил при връщане на по-стар от 15 години, който не е свален от регистрация.3. Цяла България се събра в София. Този град е разположен в едно малко поле, без голяма река, с предпоставки за температурни инверсии. Няма как да е чисто и никога не е било. Да се помисли как да се направят привлекателни за хората красивите български градове. Държавата трябва да инвестира там много мощно и да създаде работни места, за да се спре обезлюдяването. Вижда се, че частната инициатива е ялова и хората бягат от провинцията, за да се набутат в администрацията на столицата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Компенсации до дупка. Поне да има какво да хвърляме на кюмбето, че да не умрем от студ :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар