Добрият мениджър е "гъвкавият мениджър" - този, който не подценява ситуацията; този, който наблюдава случващото се около него; и този, който проявява разбиране и оказва подкрепа както на неговите служители, така и на бизнес партньорите си. Тази теза подкрепиха Андрей Бъчваров, инвеститор и предприемач в IT сектора и Явор Николов, генерален директор на Сенсата Технолоджис Пловдив, в подкаста "Бизнес среща", с водещ Таня Кръстева.
"Предизвикателството за нас като мениджъри и лидери на екипи беше да намерим баланса между физическото, психическото и икономическото здраве на нашите служители", коментира Явор Николов, генерален директор на Сенсата Технолоджис Пловдив.
"В началото на кризата на преден план беше физическото здраве на служителите и как то бъде възможно най-подсигурено, като след това бързо започнахме да осъзнаваме и другите отражения на кризата. Но тъй като нашата компания има заводи в Китай и сме в непрекъсната комуникация с нашите колеги там, видяхме какви мерки работят ефективно и ги приложихме с доза разумен дискомфорт възможно най-бързо", каза той.
По думите на Явор Николов "коронакризата принуди ръководството да участва пряко в активното общуване с персонала, като по този начин се редуцира пропастта между отделните йерархични нива в огранизацията".
"Колкото по-голяма е дистанцията между ръководството и служителите, толкова по-трудно и късно се разбират проблемите", посочи той.
Андрей Бъчваров, инвеститор и предприемач в IT сектора, сподели, че освен многобройните предизвикателствата, които кризата е причинила, тя същевременно е създадала и много възможности.
"В ЦИЕ определено бяхме свидетели на една сериозна консолидация и обща подкрепа в IT сектора. Още повече, успяхме да открием невероятни партньори в лицето на полски фирми, за които дори не сме и подозирали преди. Нашият сектор стана много по-открит и прозрачен. Тези фирми, които се грижиха и продължават да се грижат за персонала си и за партньорите си оцеляха, а другите просто изчезнаха. Тази неприсъща за Европа кооперация в сектора е нещо много добро за в бъдеще, тъй като до сравнително скоро всички бяхме доста арогантни и приемахме някои неща за даденост", допълни той.
В заключение гостите споделиха мнението, че добрите практики, които се прилагат в момента, не са ситуативни и ще продължават занапред, тъй като кризата е достатъчно дълга, за да се види кое работи и кое не. Целия разговор може да чуете в записа.
преди 4 години всъщност по това се познава :)) предишния ми меринджей можеше да говори над час без нищо смислено да каже. :)) как го правеше - незнам, но за 6 месеца разби тийма и го уволниха, да го еааа в некадърника. :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Празна статия...общи приказки и нищоказване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Предизвикателството беше да намерим баланса между физическото, психическото и икономическото здраве на служителите....Стига ве, това е в разрез с англо-сакс и комуно-мутро дерибеите.Особено в раздел: психическо здраве.Меринджей да се наричам,първа радост е за мене.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар