840 туроператора и туристически агенти подадоха заявления за помощта от 10 млн. лв., целяща покриване на част от загубите, причинени от коронакризата.
Средствата са осигурени по оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020“. Бюджетът на всички постъпили предложения е над 64 млн. лв.
Срокът, в който можеха да се подават заявления за европейско финансиране, изтече на 20 октомври 2020 г. в 16:30 часа, съобщават от Министерството на туризма.
Предстои предложенията да бъдат разгледани. В рамките на процедурата всеки от кандидатите имаше право да заяви в проектното предложение стойност до 10% от оборота за 2019 г., но не повече от прага на de minimis от 200 000 евро, или 391 166 лв. Целта на проекта е да се осигури оперативен капитал за справяне с последиците от COVID-19 кризата за български микро-, малки и средни предприятия, извършващи туроператорска и/или туристическа агентска дейност по Закона за туризма.
Подаването на проектните предложения се извършваше изцяло по електронен път, чрез попълване на опростен уеб базиран формуляр за кандидатстване чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020).
По инициатива на вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова Министерството на туризма стана директен бенефициент по програмата за европейско финансиране. След проведени срещи и преговори с браншовите организации и Министерство на икономиката бе подписано споразумение за предоставяне на европейско финансиране в подкрепа на туристическия бранш.
Средствата следва да бъдат използвани за покриване на текущите нужди на кандидатите и извършване на разходи за оперативен капитал, чиято стойност се калкулира в стойността на предоставяната туроператорска/туристическа агентска услуга.
От бранша вече коментираха, че очакват програмата от 10 млн. лева, но я приемат като първа стъпка за подпомагане на сектора. Компаниите от сектора настояват за целева помощ, специално моделирана за туроператорския бранш, тъй като схемите по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК), безлихвените кредити на ББР и мярката 60/40 не са адаптирани за този вид бизнес и фирмите не могат да се възползват от тях.
Според техни изчисления 155 млн. лева под формата на кредити и грантове ще са достатъчни за ликвидност и разплащане. Около тази сума е задължението на туроператорите към клиентите.