Съветът на Европа отчита напредък на България по отношение на защитата на правата на малцинствата, но експертите виждат и редица слабости. В последния си доклад по темата от Съвета отчитат промените в законодателството за недопускане на дискриминация, ксенофобия и реч на омразата, в подкрепата за религиозните свободи и за образованието на ромските деца, макар и наказанията за престъпленията от омраза да са редки.
Страната ни обаче има и редица пропуски, сред които и по отношение на езиковите права на малцинствата. Много малко деца изучават като майчин арменски език, а въобще липсва преподаване на гръцки, румънски и ромски език. Учещите турски език като майчин са намалели наполовина, пише още в доклада.
По отношение на езика на малцинствата не се предлагат административни услуги на езици на малцинствата, липсват и топографски означения. Присъствието на роми и турци в социо-културната среда е минимално на фона на тяхното демографско присъствие.
Ромското малцинство като цяло е сериозно засегнато от липсата на равенство по отношение на образование, заетост и места за живеене. Като цяло броят на ромите в училище расте, намалява и броят на ранно напускащите класните стаи, но от организацията виждат проблеми по отношение на средното образование и като цяло качеството на преподаването.
Не се полагат достатъчно усилия от властите, за да не бъде допусната сегрегация на ромските деца в училище.
Затова и препоръките на Съвета са за още работа в тази насока, както и да се осигурят образователни и здравни медиатори с общността.
Националният съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси не се възприема от организациите на малцинствата като ефективен инструмент за участие в публичната сфера, се посочва още в доклада.
Съветът на Европа препоръчва още гарантиране на правото за самоопределяне, което трябва да бъде стриктно спазено по време на следващото преброяване на населението, планирано за 2021 година.
преди 4 години Някой да им обусни на тия наглеци, че в България по закон малцинства няма и в нея Българският език е задължителен по конституция. Нормалните малцинства нямат никакъв проблем с това, а ако желаят да учат не само матерните си езици, арменски, турски, иврит - но и японски, суахили, португалски, корейски или какъвто и да е - никой не им пречи. Хъхpeците имат само привилегии и е чутовна наглост да реват, че са дискриминирани. Тяхно задължение (както и на всички останали) е да владеят говоримо според възрастта си Български език, тръгвайки на училище. Родителите им трябва да отговарят защо не го владеят, защото учителите не са длъжни да умеят да хъхрят за техен кеф. Какво неравенство? Никой не им е забранил да учат, напротив, полагат се кански усилия да бъдат вкарани в училище, за което плащаме ние. Заетост? Първо те - бидейки неграмотни ПО СВОЯ ВИНА - не стават за почти нищо, а и масово отказват предлаганата им работа, там където могат да работят, например селско стопанство. Места за живеене? - Докато на българите в България не им се позволява без разрешение да строят дори в собствения си двор, тая гнъс се самонастанява и строи незаконно където си поиска !!! Кой е дискриминиран, бе - тоя, дето цял живот живее под наем или изплаща ипотечен кредит, или тоя, дето заграбва чужда земя, строи незаконно и казва: "Това тука е мое !!!"Крайно време е да се направи референдум относно членството ни в противния ЕС, който явно не ни брои за хора в нашата собствена държава, а щом толкова харесват гнуснявото племе, ще го натоварим на конските вагони с бодлива тел на прозорците и ще им ги пратим всичките. Аман вече !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар