През август 2020 г. промишленото производство в България е спаднало с 5,7% спрямо година по-рано. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани днес. На месечна база обаче има леко повишение от 0,7%.
Ситуацията през август е една идея „по-розова“, след като през юли бе отчетен годишен спад на индустриалното производство от 6%.
Спрямо август миналата година спад има при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 9,8%, и в преработващата промишленост - с 6,5%, а ръст - в добивната промишленост - с 13,6%.
По-значително намаление в преработващата промишленост спрямо съответния месец на предходната година се наблюдава при обработката на кожи; производството на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм - с 25,9%, ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 25,4%, производството на метални изделия, без машини и оборудване - с 18,8%, производството на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти - с 13,8%.
nsi
От НСИ отчитат най-голямо увеличение при производството на превозни средства, без автомобили - с 20,9%, производството на основни метали - с 11,6%, производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 9%, производството на изделия от каучук и пластмаси - със 7%.
На месечна база повишение спрямо юли е регистрирано в добивната промишленост - с 8,6%, и в преработващата промишленост - с 0,7%. Спад има при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 0,7%.
По-значителен ръст в преработващата промишленост се наблюдава при производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета - с 20,5%, производството на превозни средства, без автомобили - с 16,4%, производството на машини и оборудване с общо и специално предназначение - с 4,4%, производството на мебели - с 4%.
Според данните съществено намаление е регистрирано при ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 21,7%, обработката на кожи; производството на обувки и други изделия от обработени кожи без косъм - с 14,3%, производството на хранителни продукти - с 6,9%, производството на изделия от други неметални минерални суровини - с 5,4%.