През следващите две години се очаква ръст на заетостта в България по икономически дейности, след което предстоят две години спад. Прогнозните данни съобщи социалният министър Деница Сачева по време на форум на КНСБ.
В средносрочен план нарастване на заетостта се очаква главно в дейности, свързани с образованието - ръст до 204 хил. работни места (9,6 на сто), преработващата промишленост - до 635 хил. места, хуманното здравеопазване - 180 хил. работни места, строителството - 247 хил., и операциите с недвижими имоти - 18,8 хил. работни места.
Водещ фактор за спада в заетостта ще имат услуги като тези в сектора на търговията, ремонта на автомобили и мотоциклети, където се очаква спад от 8,2% - до 475 хил. заети към 2024 г. Следва секторът на хотелиерство и ресторантьорство с очакван спад в броя на заетите от 6,4%, или 154 хил. работни места. В добивната промишленост заетостта се очаква да намалее със 17,9% до 23 хил. работни места, при производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия и газообразни горива - спад до 36 хил. работни места (6,7 на сто).
Прогнозата за търсенето на труда по образователни степени за периода 2020 - 2024 г. показва, че при най-ниско квалифицираните работници се очаква относително слаба динамика в потребността от такива човешки ресурси от страна на работодателите, каза министър Сачева, цитирана от БТА.
Прогнозираните спадове на търсенето на труд в определени сектори могат да бъдат компенсирани с ръстове в други сфери, смята Сачева. Тя отбеляза, че нарастването на броя на позициите за хора с ниска квалификация основно се очаква в сектора на преработващата промишленост, строителството, хуманното здравеопазване, операциите с недвижими имоти. В същото време със спад в търсенето на такива хора ще се характеризират сектори като търговия, добивна промишленост, хотели и ресторанти, доставяне на води, канализационни услуги, административни дейности и други.
Потребността на трудовия пазар от хора със средно образование се очаква да се свие в средносрочен план и това да се дължи основно на секторите търговия, хотели и ресторанти, добивна промишленост, административни дейности, производство и разпределение на електричество, топлинна енергия и газообразни горива. Министърът каза, че тези спадове не могат да бъдат компенсирани с очаквания ръст в други сектори.
За групата с висше образование се очаква ръст в търсенето на труд средносрочно главно в образование, държавно управление, хуманитарно здравеопазване, преработваща промишленост, култура.