Държавен фонд „Земеделие“ ще предостави допълнително 3,8 млн. лева по de minimis за земеделците, които отглеждат плодове и зеленчуци, винени лозя и маслодайна роза, но са пропуснали срока за кандидатстване при първия прием, съобщиха от ДФЗ.
Финансова помощ ще получат и стопани, които са подали валидно заявление за директни плащания по схемите за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци за Кампания 2020.
За нея могат да кандидатстват и земеделци със 100% щети от неблагоприятни климатични събития през тази година върху площите, които досега не са подали заявление за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци за кампания 2020 и не са били допустими по първия прием.
От ДФЗ посочват, че ставките за подпомагане при картофи, лук и чесън е до 150 лв./ха; при картофи (за регистрирани площи за фитосанитарен контрол в БАБХ до 31 юли 2020 г.) – до 400 лв./ха; за моркови, зеле, дини и пъпеши – до 150 лв./ха.
За фермерите, които отглеждат домати, краставици, корнишони и патладжан, помощта ще е до 200 лв./ха.
Ставката за подпомагане при отглеждане на пипер е до 300 лв./ха; за оранжерийни зеленчуци - до 2 хил. лева/ха; за ябълки, круши, праскови/нектарини, кайсии/зарзали, череши, вишни, ягоди и малини – до 250 лв./ха; сливи и десертно грозде – до 150 лв./ха; за винени лозя – до 250 лв./ха; за маслодайна роза – до 200 лв./ха.
От ДФ „ Земеделие“ припомнят, че вече са изплатени близо 15 млн. лева в подкрепа на фермерите, отглеждащи плодове и зеленчуци, винени лозя и маслодайна роза.
Общият размер на средствата по схемата de minimis, която един земеделски стопанин може да получи, е до левовата равностойност на 25 хил. евро за период от три последователни данъчни години.
Предстои Държавен фонд „Земеделие“ и Министерството на земеделието, храните и горите да изготвят указания за предоставяне на помощта.