IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

След скандала с цените на лекарствата и частните болници ще провеждат търгове

Те ще са длъжни да купуват лекарства и консумативи по Закона за обществените поръчки, ако се финансират с публични средства

19:28 | 07.10.20 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

След скандала от началото на годината, който разкри, че Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) плаща едно и също лекарство към държавните и частните болници на различни цени, правителството предприе стъпки, за да ограничи възможностите за злоупотреба.

Частните болници, които се финансират с пари от Здравната каса или от държавата, също ще бъдат длъжни да купуват лекарства и консумативи с търгове за обществена поръчка, предвиждат промени в Закона за обществените поръчки, приети днес от кабинета.

Публични възложители на обществени поръчки да са всички лечебни заведения, ако повече от 50 на сто от приходите им са от държавния и/или общинския бюджет и от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, предвиждат новите промени.

За затягането на правилата беше анонсирано още от предишния здравен министър Кирил Ананиев в началото на годината. 

Проблемът бе анонсиран за първи път от вече бившия управител на НЗОК д-р Дечо Дечев малко преди изтичането на мандата му през март тази година. Тогава той обяви, че Здравната каса плаща лекарства на частните болници на до 7 пъти по-високи цени от тези, които дава на държавните и общинските. Оказа се, че разликата идва в зависимост от това дали са провели обществена поръчка или не.

За четири медикамента са заплащани по-високи цени на частните болници. Само за един такъв медикамент НЗОК е ощетена за година с над 800 хил. лв. НЗОК е плащала многократно по-високите суми без провеждане на обществени поръчки, с което по правило се постигат по-ниски цени. Тъй като частни болници са купували онколекарство на пределната му цена от 1063 лв. без обществена поръчка, а държавните и общински болници, които са провеждали търгове, са го купували за по 100-200 лева.

Заради казуса с разликите в цените ЕК поиска от България да задължи и частните болници да правят търгове за лекарствата, заплащани с публични средства.

Казусът действително е скандален, защото преди години частните болници също бяха длъжни да купуват лекарства, медицински изделия и консумативи с обществени поръчки. Но това задължение е премахнато през 2016 г. с мотив, че така българското законодателство се хармонизира с европейското. Впоследствие се оказа, че ЕК не е искала от България да премахне обществените поръчки за частните болници и дори е започнала наказателна процедура.

След извършени проверки от Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата и агенция „Медицински надзор" са открити фактури със заличено съдържание на цени и количества на лекарства. Това призна здравният министър Кирил Ананиев през юни, когато бе попитан какво показват резултатите от проверката на Министерството за различните цени на заплащане от страна на НЗОК на едно и също лекарство към държавните и частните болници.

Ананиев докладва, че са направени проверки на 317 лекарствени продукта в 39 лечебни заведения, възложени от ресорното му ведомство.

С предложените промени се прецизират изисквания, произтичащи от европейското законодателство в областта на обществените поръчки, посочва се в мотивите на правителството от днес.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:16 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Веско
преди 4 години
Пак се опитват да откриват топлата вода със заплати от нашите данъци. Ако не беше това недоразумение НЗК, а бяха оставили застрахователите да плащат лечението, нямаше да са милионери половината лекари в частни болници. Нищо против милионерите, въпроса е в начина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още