IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какъв сигнал за България е резолюцията на ЕП?

Страната ни трябва да я използва градивно за прокарване на реформи, каза Зинаида Златанова, бивш вицепремиер

13:49 | 05.10.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Мониторингът по Механизма за сътрудничество и проверка за България все още не е преустановен. Одобряването на проект за резолюция относно "значителното влошаване на спазването на принципите на правовата държава, демокрацията и основните права, включително независимостта на съдебната власт, разделението на властите, борбата срещу корупцията и свободата на медиите" в България от Комисията по граждански свободи на Европейския парламент значи, че ще има два действащи механизма у нас. Този сигнал не е добър за страната ни. Това каза Зинаида Златанова, бивш вицепремиер, в предаването “Бизнес старт” по Bloomberg TV Bulgaria.

Златанова посочи, че настоящата резолюция трябва да се използва градивно за прокарване на реформи в определени сектори. “Това е задължително и е крайно време да се случи”, изтъкна тя. 

По думите на госта се очаква страната ни да получи препоръки относно съдебната реформа, свободата на медиите, разделението на властите. “Сериозно внимание се обръща на законодателния проект у нас”, добави Златанова.

Според експерта винаги има опасност за европейските средства, насочени към България. Тя коментира темата в контекста на възможността изплащането на парите по фонда за възстановяване на Европейския съюз да бъде обвързано с върховенството на закона в страните членки. 

Златанова изтъкна, че от ключова важност е да можем адекватно и бързо да решаваме проблемите си в страната. “В момента тези европейски средства повече от всякога са необходими за България”. 

Вижте още във видеото с целия разговор на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:43 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още