IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фризьори се оплакват от непосилни глоби, ако пускат на клиентите радио

Годишната таксата за авторски права за музика за подобни обекти обаче е около 100 лв.

14:55 | 05.10.20 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Фризьори, гримьори и козметици нямат право да слушат радио в салоните и студиата си докато обслужват клиенти, освен ако не са си платили авторските права. Някои от тях вече са били посетени от полиция и са предупредени, че ги очакват глоби, ако не спазват правилата, става ясно от репортаж на Нова телевизия.

Екатерина Мечкуева, която има студио за грим, е една от проверените. Тя е била посетена от съответните органи, които й връчили официално предупреждение. „Глобите са непосилни за малък бизнес като моя. Те са от 2000 до 20 000 лева, ако ме заварят, че обслужвам клиенти и е пуснато радио”, обясни тя. „Не става дума за музика от флашка или от диск, става дума на българско национално радио. В съседство до моето студио има фризьорски салон. Собственикът му, в мое присъствие, получи предупредителен протокол. Беше му заявено, че трябва да махне радиото, тъй като при последващо нарушение приемникът ще бъде конфискуван”, разказва Мечкуева. 

Тя апелира този тип бизнес да не бъде поставян под общ знаменател с всички, които правят бизнес, озвучавайки събития. „Съгласна съм, че законът трябва да се спазва, но малки бизнеси като моя не изкарват достатъчно, за да бъдем поставяни наравно с хора, които се занимават с разпространение на музикални услуги и правят подобни събития”, коментира още Мечкуева. Тя е категорична, че няма да пуска радио и ще намери алтернативни начини да забавлява клиентите си, за да продължи да работи.

Според законодателството на ЕС, а също и в България, използването на музикални произведения в хотели, заведения, магазини, фитнес зали и други бизнес обекти представлява публично изпълнение, за което се дължи възнаграждение на артист-изпълнители и продуценти. 

Още през август Министерство на културата започна проверки на търговските обекти, озвучавани с музика, за която трябва да бъдат уредени авторските и сродните права. Контролната кампания към момента има предупредителна и осведомителна цел.

Любопитното е, че по казуса се говори от поне 2 години. Още през 2018 г. стана ясно, че общински инспектори ще извършват проверки в търговските обекти за уредени права за публично ползване на музика. Това се случва благодарение на промените в Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП). „Музикаутор“ (организация на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права) и „Профон“ (дружество за колективно управление на сродни права в музиката) създадоха още през 2017 г. общ онлайн портал, в който всеки ползвател може да подаде заявка за уреждане на авторските и сродните права при публично изпълнение на музика.

Според изчисления на Investor.bg чрез въпросния портал за фризьорски салон от около 20 кв. метра сумата за лиценз за излъчване на музика е около 119 лв. с ДДС за една година. Според тарифата на „Музикаутор“ има твърда такса  от 66 лв. и се доплаща допълнително по 0,44 лв. за всеки квадратен метър търговска площ на година. Повечето квартални салони за красота са с доста малка площ, така че сумата за тях пада под 100 лв.

Промените в Закона за авторското право и сродните му права бяха провокирани от Европейската комисия (ЕК), тъй като страната ни се забави почти 2 години интегрирането на европейската директива за колективно управление на авторските права. Заради закъснението страната ни беше застрашена от санкции на ЕК в размер на над 19 хил. евро на ден.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 6 rate down comment 1
driverf1
преди 4 години
Тези имат странна логика.....,веднъж радиото плаща за да пуска в ефир муз.произведения и втори път за същите тези произведения се плаща но за да се слушат.....Два пъти такса за едно и също нещо.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 1
Petar2015
преди 4 години
Хайде започвайте с глобите, че ми омръзна да ме карат принудително да слушам музика (избрана от някой друг и усилена до натрапчиво ниво).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 2
julian12
преди 4 години
Има си а ютуб и други стрийм платформи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още