Всеки пациент трябва да има достъп до фармацевт. Това заяви проф. Асена Сербезова (Стоименова), председател на Българския фармацевтичен съюз, пред БНР.
„И към момента, според действащото законодателството, единственото място, където могат да се отпускат лекарства, това са аптеките. В дрогериите могат да се отпускат лекарства по списък, т.нар. „отиси" (лекарства без рецепта). Но дори и тези лекарствени продукти могат да станат вредни при злоупотреба. Затова държавата е предвидила консултация. Не говорим само за недостиг на лекарства и аптеки. Всеки пациент трябва да има достъп до фармацевт. Фармацевтичната консултация, изобщо фармацията и здравеопазването в това последно звено са превърнати в бизнес с лекарства. Да, обаче лекарствата са особен вид стока. Те могат да помогнат, но и да навредят. Някой трябва да проследи тази употреба“, заяви тя.
Основните въпроси, които трябва да бъдат повдигнати според проф. Сербезова, са: потърсено ли е мнението на Министерството на здравеопазването и Изпълнителната агенция по лекарствата; проектът съобразен ли е с настоящото законодателство в сферата на лекарства; как ще се осигури съответствието на отпускането на лекарствени продукти в правилата на добра фармацевтична практика; как магистър-фармацевтите ще контролират предписването и отпускането – това по думите й е дейност, която не може да се върши от автомати.
Струпването на аптеки в големите градове е резултат от недобрата регулация на аптечната дейност, време е за по-дългосрочни стратегии, а не за решаване на парче – категорична е проф. Сербезова.
По думите й пациентите в България доплащат най-много за лекарства от останалите държави в Европейския съюз.
„В друг държави има правителствени проекти, в които фармацевтите със своите консултации намаляват с 20-30% разходите за лекарства. В ЕС българският пациент доплаща най-много за лекарства“, заяви проф. Сербезова пред БНР.
Тя коментира и обвиненията на прокуратурата срещу нейно изказване по-рано през годината, което по думите й е било предупреждение за „световноизвестни тенденции в лекарственото снабдяване“, които обвинението е приело за „тревожни факти“.
„Очевидно държавната машина се организира, може би за да се дисциплинира гласът на фармацевтичното съсловие“, каза проф. Сербезова.