Пресъхнаха реките към язовир „Копринка“. Според последната официална справка за водите в него има 17,269 млн. м3 вода, което е 12,14% от общия му обем. Язовирът се източва с 0,388 м3 в секунда, а в него влизат 0,000 м3, съобщи Нова ТВ.
Язовирът, който не е предназначен за питейни нужди, е изключително важен за няколко области. Водата, която се източва от него към река Тунджа обаче е важна за питейната вода за Стара Загора, Сливен и Ямбол, тъй като помпените станции за тези региони са по поречието на Тунджа.
Опасността от голяма суша в България е все по-близо. Екоминистърът Емил Димитров предупреди, че Източна България е заплашена от водна криза в следващите години и за да се предотврати опасността, в момента се разработва стратегия от Министерството на околната среда и водите. Той разкри, че идеята е част от язовирите, които са ползвани за напояване, а водата е добра, да се използват за питейно-битови цели.
Сред другите мерки, които се предлагат, са промяна в начина, по който се управляват язовирите чрез намаляване и ограничаване на ползването им, както и резервно водоснабдяване на големите областни градове.
Сливен и Ямбол са били на косъм от воден режим заради неправилното източване на язовир „Копринка“. Тревожна е и ситуацията в Бургас, морският град е заплашен от воден режим заради състоянието на язовир „Камчия“, който може да дава вода на Южното Черноморие още пет месеца.
Министърът посочи, че положението в Източна България е зле – язовир "Тича", язовир "Ястребино", язовир "Камчия" са в критично състояние.
„Язовир "Жребчево" е празен от 15 години, а последните пет години не е получил никаква вода. При липса на дъжд и сняг на много места може да има водни режими", коментира Димитров и посочи, че е крайно време Пловдив и Хасково да се захранят от язовир "Кричим".
Той предупреди, че в Северна България има три града, които са към язовир "Тича", а в него има вода за още две години.