IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

МОН няма да затваря училища, остава в режим на превключване

Училищата ще се превърнат в разпространител на заразата, но не и инкубатор, каза пулмологът д-р Александър Симидчиев

10:34 | 18.09.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка:&nbsp;Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Министерството на образованието и науката (МОН) няма да затваря училища, но остава в режим на превключване към дистанционно обучение в зависимост от ситуацията. Няма информация за затваряне на училища, категорично заявявам, че нямаме такова намерение, заяви по bTV Таня Михайлова, заместник-министър на образованието.

Излизането на дадена паралелка в обучение в електронна среда ще се осъществява от същите учители, които преди това са преподавали на децата. Заместващите учители винаги започват от там, където са стигнали преподавателите, посочи Михайлова.

При един заразен ученик с коронавирус, цялата паралелка ще бъде поставена под карантина, подчерта заместник-министърът. Дава се възможност и на студентите, които са последна година в обучението си или трети курс в педагогическа специалност, да се включат в класната стая.

Следим денонощно ситуацията и получаваме данни от Регионалните здравни инспекции в страната. Късно снощи разбрахме за карантиниран ученик в Бургас с положителна проба да коронавирус, съобщи още тя. Трябва да свикнем с вируса, това ще се случва, предупреди Михайлова и призова родителите да не пускат децата си да ходят болни на училище. 

Училището трябва да създаде условия за максимално безрискова и безопасна среда и трябва да имаме адекватни действия, за да не се получават гнезда, каза тя.

"Училищата ще се превърнат в разпространител на заразата, но не и инкубатор", каза по Нова телевизия пулмологът д-р Александър Симидчиев. Според него там няма да имаме тежко боледуващи сред учениците. Децата са в групата с нисък риск и при тях заболяването протича леко. Тежко може да боледуват само преподавателите. Броят на положителните ще се покачва, защото има много контактни лица. Хоспитализацията или смъртността обаче няма да се повиши, обясни специалистът.

Той коментира и факта, че децата биха могли да заразят своите по-възрастни близки и трябва да използват предпазни средства.

„Има няколко установени факта за маските. Те намаляват честотата на предаване на респираторните инфекции, а не само на коронавируса. Втори факт е, че те нямат доказани странични ефекти. Вреда от маските няма. Всеки който твърди обратното, нека предостави доказателства”, каза специалистът.

Пулмологът обясни, че поради средата, в която се намират децата, тяхната възприемчивост е голяма. Именно поради този факт броят на заразени няма да бъде малък. Според него това няма да доведе до утежняване на обстановката в страната.

Според математика от Национален оперативен щаб - проф. Николай Витанов, няма спор, че така рискът се повишава с началото на учебната година, но той твърди, че този вирус не е чак толкова разпространен у нас, колкото някои опитват да ни внушат.

„Това, което наблюдаваме в момента, не е свързано с тръгването на учениците на училище. След 22-23 септември може да кажем, че случаите са следствие на повишения риск в училищата. Няма десетки хиляди заразени ученици, има единици", каза проф. Витанов пред Bulgaria ON AIR.

По думите му повишеното спазване на хигиенни навици ще доведе до това, че обикновеният грип може да намалее. При достигане на 7000 заразени ученици (1% от всички) или 25 затворени училища, министерствата вече трябва да реагират, смята той.

„Очаквам в следващия месец да няма кой знае какви големи проблеми. Критичен ще бъде ноември. Там се появяват благоприятни условия за развитие на вируса и други инфекции", коментира математикът.

Той изтъкна, че първата вълна на коронавируса е приключила в края на август - началото на септември. С идването на втората вълна се очаква броят на случаите да надхвърли 200 на ден.

„Българската здравна система вече е подготвена да издържи няколко седмици по 500 случая на ден. Засега поведението на българските граждани е такова, че не се налага затягане на мерките. Добре е тази извънредна епидемична обстановка да бъде удължена. Така се дава възможност на правителството и здравните служби да налагат ограничения, които биха могли да намалят броя на случаите, които ни се прехвърлят от чужбина", посочи гостът и допълни, че основният проблем за нас са Испания и Великобритания, където работят много български граждани.

„Това може да се влачи с години, ако не се намери ефективна ваксина или ефективно средство да се облекчат страданията на хората, които го карат в момента. Процентът на заразени е много нисък, разпространението е бавно", каза още математикът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:24 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още