IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Социолози отчитат паритет в подкрепата на ГЕРБ и БСП

62% от българите подкрепят протестите, 47% искат предсрочни парламентарни избори, а една трета не знаят дали ни трябва нова Конституция

11:38 | 10.09.20 г. 3
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(88, 88, 88); font-family: ">Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Изследване на социологическата агенция „Тренд“ през септември не отчита сериозна динамика в електоралните нагласи сред гласуващите спрямо проучването през август.

Регистрира се практически паритет между ГЕРБ (23,8%) и БСП (23,4%) и лек ръст на „Има такъв народ“ (15,9%). ДПС (10,4%) и Демократична България (9,9%) остават на сходни нива, сочи проучването.

Към днешна дата пет партии са сигурни участници в следващия парламент, като формацията около Мая Манолова и Обединените патриоти запазват шансове за представителство в следващото Народно събрание.

Запазват се ниските нива на оценка към работата на парламента и правителството в началото на септември, показва още проучването на „Тренд“ по поръчка на вестник „24 часа“. Анкетите се направени между 29 август и 5 септември сред 1008 пълнолетни българи.

Социолозите припомнят, че според проучването им през август протестите в страната са предизвикали спад в оценката за работата на парламента и правителството и в обществената подкрепа към основната управляваща партия.

През септември оценката за работата на парламента и правителството отново се влошава, но този месец с минималните 2-3%, а подкрепата за ГЕРБ се задържа на сходни нива.

Сравнението между изследванията на „Тренд“ през август и септември не отчитат промяна в тази тенденция, но се наблюдава известна стабилизация в динамиката на обществените нагласи.

Оценката за работата на президентската институция също се задържа на идентични нива с тези, които са регистрирани през август, като разликите са в рамките на статистическата грешка.

Друг индикатор, който социолозите следят всеки месец, е необходимостта от предсрочни парламентарни избори. При него също липсва динамика, като през септември 47% твърдят, че са необходими предсрочни парламентарни избори, а 37% са на обратното мнение.

Подкрепата за протестите също стои непроменена (62% ги подкрепят, а 30% не ги подкрепят).

Водещ е скептицизмът, че те ще доведат до оставка - 42% са убедени, че правителството на Бойко Борисов няма да се откаже от властта, а една трета от анкетираните са на мнение, че ще има промяна.

Мнозинството от интервюираните (55%) не подкрепят блокирането на ключови кръстовища от протестиращи, а 35% ги подкрепят, отчитат още анализаторите.

Социолозите тестват и нагласите на българите спрямо инициативата на Бойко Борисов за нова Конституция. Най-общо по данните личи, че на немалка част от българските граждани тази тема по-скоро им е чужда.

На въпрос има, или няма нужда да се приема нова Конституция на България, над една трета отговарят с „не знам/не мога да преценя“, 29% са на мнение, че има нужда от промяна на основния закон на държавата, а 37% от интервюираните са убедени, че няма такава необходимост.

Най-сериозна подкрепа в основните предложени промени за нова Конституция (83%) събира намаляването на броя на народните представители от 240 на 120. Висока е подкрепата за намаляването на мандатите на „тримата големи“ в съдебната система от седем на пет години, като 72% подкрепят, а 7% не подкрепят тази промяна.

Останалите инициативи остават по-чужди на респондентите. Напълно логично е подобна сложна конституционна проблематика да поражда повече натрупвания в отговорите „не знам / не мога да преценя“, коментират социолозите.

Така например, половината от запитаните не взимат позиция относно въвеждането на индивидуална конституционна жалба, но сред тези, които изразяват мнение, по-голямата част подкрепят (43%) и само 6% са против.

Премахването на институцията на Великото народно събрание пък е единствената промяна, за която по-голямата част са против (32%), а подкрепят 28%. Най-голям дял обаче не знаят или не могат да преценят. Близо половината (46%) пък не взимат отношение и към създаването на съдебен и прокурорски съвет, които да имат законодателна инициатива.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 2
фиг.1
преди 4 години
Социолозите обикновено предричат в полза на БСП. Но щом говорят за паритет, това ще е смазваща победа на ГЕРБ. А политически алтернативи има, само където са безумно калпави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 2
Whitestar
преди 4 години
Липса на политическа алтернатива е причината за тези данни! Липса на отговорна позиция, от която и да е партия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 3
THE TRADER
преди 4 години
Социолозите отчитат това, за което им платят!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още