Според нея са необходими по-конкретни указания за работата вкъщи, които да насочват и работодателите, и работещите какво точно трябва да се спазва.
„Надомната и дистанционна форма на труд присъства в българското законодателство под една или друга форма, но проверките, които трудовите инспектори ще извършват, трябва да са ясни и стриктно дефинирани особено на фона на пандемичната ситуация“, съветва тя.
Жасмина Саръиванова напомни, че в сегашното законодателство присъстват определени правила за дистанционна работа, но работодателите трябва внимателно да преценяват ситуацията и да предоставят оптимални указания, тъй като обстоятелствата налагат бързо взимане на решения и преструктуриране на формата на работа.
Експертът от БСК заяви, че службите по трудова медицина са от изключителна важност, като дори и "Европейската агенция за безопасност и здраве при работа е препоръчала още при настъпване на пандемията всички действия на работодателя да бъдат съгласувани със службите по трудова медицина".
"По този начин ще могат да бъдат намесени и експерти в областта на трудовата медицина, които да вземат отношение и да преценят всички рискове", смята експертът от БСК.
На въпрос за четиридневна работна седмица тя е на мнение, че не съществува пречка в законодателството на България, но препоръча съгласуване между двете страни, за да бъдат дефинирани осигуровките и добавената стойност на работника, както и размерът на възнаграждението.
Как преминават проверките от Главната инспекция по труда във връзка с дистанционната работа. Към кого трябва да са адресирани промените в трудовото законодателство заради пандемичната обстановка?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.
преди 4 години глупости на търкалета ... платени ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар