Отпадането на квадратчето "Не подкрепям никого" е изключително вредно. Това би означавало огромна крачка назад в развитието на демократичния процес, а вероятно би било и противоконституционно". Това мнение пред БНР изрази проф. Лидия Денкова, философ, автор на идеята за "белия вот", възникнала във Франция, която в българския вариант се реализира в квадратчето "Не подкрепям никого" в интегралната бюлетина.
По думите ѝ чрез това квадратче се изразяват все повече нагласите на хората, защото все повече хора имат извънпартийни нагласи и политическият живот не се осъществява само от партии.
"Това е една тенденция, която трябва да се поддържа, а не да се спира. В чл. 39, ал. 1 от Конституцията, ето тук е нарушението, е правото на свободно мнение и правото всеки да го изразява и разпространява чрез слово, звук, изображение и други. Под "други" спокойно може да се тълкува правото да се гласува с "бял вот", смята проф. Денкова
Тя напомни, че има и тълкувателно решение на Конституционния съд, по смисъла на което отпадането на "белия вот" би противоречало на Конституцията.
"В повечето страни, където "белият вот" е допустим, той участва в отчитането на избирателната активност, но не участва в отчитането на резултатите", обясни проф. Лидия Денкова и припомни, че в миналото "белият вот" се е приравнявал на невалидния вот.
Според нея обаче сега няма база за сравнение, защото едното е израз на активна гражданска позиция, а другото е израз на неразбиране.
Лидия Денкова смята, че по броя на бюлетините с отбелязано квадратче "Не подкрепям никого" се разбира каква е легитимността на едно управление и степента на доверие в цялата политическа система.
"Белият вот е позитивен. Той не е нито негативен, нито протестен. Той разширява цялото поле на политическото мислене и задължава депутатите да проявят повече интелигентност", коментира проф. Денкова и оприличи гласуването с квадратчето "Не подкрепям никого" с гласуването "въздържал се".
преди 1 година Този начин на мислене е безсмислен! И гласуването въобще е обезсмислено от самата Конституция на Република България!Всичко е в ръцете на управляващия Феодал!Той решава кои твои Конституционни права да зачете и кои не! Ти си роб на феодала! Освен ако лицата визирани в чл. 150 от Конституцията на Република България не решат да сезират конституционния съд за противоконституционноста на Българското законодателтво!Така че, този индивид да преосмисли твърденията си! отговор Сигнализирай за неуместен коментар