От 1 септември започва преброяването на земеделските стопанства в страната. Анкетите с фермерите ще продължат до 18 декември и ще се проведат на два етапа, съобщи пресслужбата на земеделското министерство.
Първият ще обхване периода до 18 септември и ще се извършва онлайн, чрез предоставяне на данни от земеделските стопани с помощта на уеб-базирано приложение и попълване на електронен въпросник. За регистрация и идентификация в информационната система за агростатистика (ИСАС) е необходимо земеделските стопани да попълнят заявка за участие в преброяване2020 на следния линк: https://www.agrostat.bg/ISASPublic/FarmRegistrationRequest.
След 31 август те ще получат линк на посочената в заявката електронна поща за достъп до системата.
Вторият етап ще обхване периода от 19 септември до 18 декември. По време на него данните ще бъдат събирани от анкетьори чрез интервю със стопанина или управителя на стопанството. Анкетирането ще се извършва чрез попълване на въпросник на хартиен носител или чрез онлайн въвеждане с помощта на преносимо електронно устройство.
Ще бъдат анкетирани всички стопанства, които до 18 септември не са попълнили онлайн анкетната си карта. Анкетьорите ще имат възможност да се свържат предварително по телефона и да си уговорят среща в удобно за стопанина време. Те ще могат да оставят известие за посещение, ако срещата не се е провела, за насрочване на ново посещение.
Целта на преброяването е да се получи обобщена и изчерпателна информация за броя, типа и размера на земеделските стопанства, посочват от земеделското министерство.
Фермерите ще трябва да посочат вида и площта на земеделските култури, броя на отглежданите селскостопански животни, както и колко работници са наети в стопанството.
Наличието на статистически данни, съпоставими с тези на останалите държави членки на ЕС относно структурата на земеделските стопанства, е важно за определяне на развитието на Общата селскостопанската политика. То ще спомогне да се определят насоките за развитие на българското земеделие. Информацията ще даде възможност за адекватно планиране, разработване, прилагане и мониторинг на националните политики и политиките на ЕС, убедени са в МЗХГ.
От земеделските стопани няма да се изискват документи за доказване на предоставените сведения. Ще бъдат ползвани и данни, налични в административните регистри.
На интернет сайта на МЗХГ е публикувана информация за провеждане на преброяването на земеделските стопанства през 2020 г. https:/ /www. mzh. government.bg/bg/statistika-i-analizi/prebroyavane-na-zemedelskite-stopanstva-prez-2020-g/.