Важно е гражданската енергия на протестите в България да може да се канализира в конкретни стъпки на местна основа. При коронавируса става дума за тестване и проследяване, за да може да се ограничи неговото разпространение. Ако на корупцията се гледа като на пандемия, трябва да се реагира на местно ниво и да се афишират случаи на корупция. Това ще даде сила на протестното движение. Това съветва в ефира на Bloomberg TV Bulgaria проф. Димо Димов, преподавател в Университета в Бат, Великобритания.
Според него, за да има резултат от протестите в България, са нужни далновидни положителни идеи.
"Корупцията трябва да бъде представена като препятствие за някакво бъдеще, към което се стремим", смята той.
По думите на учения ситуацията в България може да се разглежда в два контекста. „При първия влияние има безпрецедентната здравна и икономическа криза. Рязкото натискане на спирачките на икономиката създава напрежение и това води до протести. А другият по-конкретен контекст е, че се проявява обществена нетърпимост към корупцията", обясни проф. Димов.
Той е на мнение, че няма промяна и прогрес през последните години на исканията на обществото са да се изкорени корупцията в България, затова и се организираха тези протести на жълтите павета.
Димов е убеден, че няма дефицит на лидери. Той обясни, че за да имат успех протестите трябва да има положителни и далновидни идеи.
Димо Димов посочи, че през последните няколко години малко протести в света са се разраснали до големи движения с голям ефект и за пример даде недоволството от сексуалния тормоз в Холивуд.
Той подчерта, че ситуацията в световен мащаб е такава, че се дава възможност да се преосмислят много от икономическите и политическите приоритети.
Според него ситуацията в България е такава, че се създава възможност за нова формация, която да заслужи управлението на страната.
„Могат да се преосмислят много от приоритетите на икономика и политика. В период, в който се говори за глобализация и икономически решения и всичко произлиза от икономическия растеж, коронавирусът показа, че най-важен е човешкият живот и това е главният приоритет“, отбеляза Димов.
Професорът прогнозира, че в момента, в който се преодолее здравната криза, следващият проблем ще настъпи с криза в образованието.
„В последните месеци се говори за деца, които са пропуснали няколко месеца в обучение, техният икономически ефект се изчислява на няколко милиарда на основата на доходи, които те биха получили през живота си“, даде пример той.
Ученият напомни, че отдавна се говори и за извънредното положение за климата.
„Това са позиции , за които се изискват нови идеи, на които може да се построи общество. „Това е благоприятна предпоставка за нов диалог“, коментира университетският преподавател.
Как изглеждат протестите в България зад граница? Защо могат да се сравни разпространението на корупцията и пандемията с коронавируса? Какво означава да си активен гражданин?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ гледайте тук.