Петият вот на недоверие към правителството не мина в парламента. Той беше внесен от БСП, а темата беше „Провал в политиката за противодействие на корупцията”.
В пленарна зала гласуваха общо 237 народни представители. "За" вота бяха 102, "против" 124, а "въздържатели се" 11.
От ГЕРБ бяха убедени, че днешният вот няма да мине, а коалиционните им партньори от „Обединени патриоти" очакват провеждането на съвет относно евентуални промени в състава на кабинета.
Миналата седмица след заседание на Коалиционния съвет стана ясно, че кабинетът няма да подава оставка, ще има „голям ремонт". „Ще обмислим и ще направим огромен ремонт на кабинета. В чий ръце ще гръмне кризата, ще пострада народът, ще пострадат огромни маси ....Кой от тези на площада е по-опитен и знаещ от нас?", попита Борисов.
Гласуването на вота се провежда успоредно с протест пред сградата на парламента. Исканията на протестиращите остават непроменени - незабавна оставка на правителството, на главния прокурор, както и предсрочни избори и машинно гласуване.
Протестиращите заявиха категорично, че не са съгласни с с козметични промени в състава на правителството, нито с вариантите, предложени в публичното пространство след заседанието на коалиционния съвет миналата седмица.
Към момента трите министерски оставки са под въпрос, а част от министрите са на противоположни мнения, дали да освободят постовете си.
Този вот на недоверие е пети опит на БСП да свали правителството и втори по темата за корупцията.
През 2018 г. левицата пак направи опит да свали от власт правителството на Бойко Борисов с мотиви за провала му в областта на противодействието на корупцията.
Останалите три опита през годините бяха свързани със секторите сигурност, здравеопазване и околна среда и води.
Дончев: Правителството остава на власт, защото трябва да свърши още много работа
Вотът на недоверие не мина, защото такава е политическата логика, няма смисъл от предспрочни избори, правителството има още работа за вършене. Това коментира на брифинг вицепремиерът Томислав Дончев, след като вотът на недоверие срещу правителството беше отхвърлен.
В хоризонта на този мандат трябва да се свършат няколко неща - да се справим с последиците от пандемията, да подготвим документите по постигнатата сделка за парите от ЕС, има огромни енергийни проекти, които трябва да бъдат реализирани, а също така и създаване на организация за въвеждане на машинно гласуване, изброи Дончев, като подчерта, че това са приоритетите за правителството през следващата половин година.
Всеки ще бъде чут, ние можем да слушаме и да чуваме, коментира вицепремиерът относно протестите, които продължават.
Ще има промени, а какво ще се промени, ще стане ясно до дни, заяви той, визирайки рокади в кабинета. Дончев отказа да дава повече подробности на този етап, но обеща, че промени ще има.
преди 4 години изтървах кавичките на помагат отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Много си прав!Тя некадърността и корупцията са ясни, но и подобни (редовни вече) изблици на "демокрация" много помагат да се превърнем в нормална държава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ялова опозиция! 5 пъти едно и също, без никакаъв успех и без никаква поука... И тия се гласят да управляват!? Пази Боже! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Предсрочни избори (и то с няколко месеца), винаги дават добър сигнал на чуждите инвеститори, които така или иначе почти липсват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар